Choroby weneryczne to bardzo wstydliwy problem, jednak w dzisiejszych czasach dość często spotykany. Na szczęście medycyna zna różne sposoby na poradzenie sobie z różnymi zakażeniami, ale pod warunkiem, że będą one szybko zdiagnozowane. Gdzie się udać, gdy zauważamy u siebie niepokojące objawy? Z czyjej pomocy skorzystać, aby wykonać badania na występowanie chorób wenerycznych?
Objawy takie jak wysypki, owrzodzenia, bolesne pęcherze w okolicach narządów intymnych, silne parcie na pęcherz, ból podbrzusza, czy specyficzna wydzielina, nigdy nie powinny być bagatelizowane. Oznaczać one mogą chorobę weneryczną bądź też inne niebezpieczne infekcje. Pierwszą osobą, do której powinniśmy się bezzwłocznie zgłosić, jest lekarz pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu wywiadu może on zlecić test na choroby weneryczne lub skierować do lekarza specjalisty, takiego jak ginekolog, urolog, czy wenerolog.
Podstawowa diagnostyka zakażeń intymnych polega na badaniach immunologicznych z krwi poprzez wykrywanie przeciwciał wytworzony przez organizm w odpowiedzi na zakażenie. Oparta jest one również na ocenie mikrobiologicznej, poprzez wykonywanie posiewów, np. z pochwy oraz na badaniach mikroskopowych, takie jak badanie moczu. Testy umożliwiają wykrycie zarówno świeżej infekcji oraz o charakterze przewlekłym, które przez wiele lat pozostają w fazie utajenia. W przypadku gdy nie chcemy odwiedzać lekarza, możemy sami wykupić pakiet badań w laboratorium, który wykluczy lub potwierdzi ewentualną infekcję. W przypadku kobiet warto zrobić badanie na zakrzepice, która może być niebezpieczna w ciąży.