Jakie rozwiązania dla pacjentów może zaoferować ortodonta?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wady zgryzu dotyczą nie tylko dzieci, ale także osób dorosłych. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie problem natury estetycznej – nierzadko pojawiają się trudności z prawidłową wymową, higieną jamy ustnej, a nawet przedwczesne starzenie się twarzy. Chcąc uniknąć tego typu niedogodności, warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje ortodonta.

Stałe i ruchome aparaty ortodontyczne

Aparaty ortodontyczne to rozwiązania, dzięki którym można skutecznie zniwelować wady zgryzu. Obecnie stosowane są aparaty ruchome oraz stałe. Pierwsze z wymienionych mogą być samodzielnie wyjmowane przez pacjentów. Zazwyczaj stosuje się u dzieci i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu – przede wszystkim ze względu na wysoką efektywność leczenia.

Aparaty stałe mocowane są do zębów przez lekarza ortodontę. W tym celu najczęściej wykorzystywany jest specjalny cement lub klej. Kluczowym elementem są w tym przypadku mocowane na zębach trzonowych pierścienie. Ortodonta nakleja na zęby specjalne zamki, umożliwiające korektę zgryzu. Mogą to być zamki metalowe lub estetyczne. Dostępne są również propozycje adresowane dla alergików.

Jakie problemy mogą powodować wady zgryzu?

Wady zgryzu dotykają osoby w różnym wieku, różne mogą być te skutki wspomnianych nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Częstym problemem, oprócz kwestii estetycznej, jest pojawienie się próchnicy, wynikające z nadmiernego stłoczenia zębów oraz ich nieodpowiedniego oczyszczania. Pojawić mogą się także mniej lub bardziej poważne choroby przyzębia, schorzenia powstające w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, a także ryzyko patologicznego starcia zębów. Najlepszym sposobem, który pozwoli uniknąć problemów wynikających z nieprawidłowej budowy zgryzu, jest konsultacja ortodontyczna. Wiele przydatnych informacji w przytoczonym temacie można znaleźć w zasobach następującej witryny https://www.medessence.pl/stomatologia-mokotow/ortodonta-warszawa/. Warto podkreślić, że diagnostyka ortodontyczna często wymaga dodatkowych badań, m.in. tomografii komputerowej określonych partii twarzoczaszki. Działanie to umożliwia optymalne leczenie zgryzu.

Zalety leczenia ortodontycznego

Największą zaletą leczenia wad zgryzu jest poprawa estetyki uśmiechu. Równie ważna dla pacjentów okazuje się poprawa komfortu żucia oraz wymowy. Wśród uzyskiwanych korzyści należy także wymienić lepsze samopoczucie. Diagnostyka ortodontyczna umożliwia ponadto wykrycie i zniwelowanie innych defektów – głównie estetycznych. Mowa tu m.in. o kosmetycznej korekcie poszczególnych zębów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jaki sposób przewozić ciężkie towary i maszyny?
W jaki sposób przewozić ciężkie towary i maszyny?
Transport to wymagająca dziedzina gospodarki, która jest jednocześnie niezbędna dla zachowania jej płynności i dobrej kondycji. Transportować można niemal wszystko, […]
Jakie filtry wstępne można stosować w rekuperatorach?
Jakie filtry wstępne można stosować w rekuperatorach?
Rekuperator to nowoczesne urządzenie montowane zarówno w przemysłowych, jak i domowych systemach wentylacyjnych. Zapewnia skuteczną wymianę powietrza w danym obiekcie […]
Profesjonalny ubiór do jazdy na desce snowboardowej
Profesjonalny ubiór do jazdy na desce snowboardowej
Aktywność fizyczna podczas zimy może być realizowana na wiele sposobów. Jednym z nich jest jazda na desce snowboardowej, która obok […]
Ostatnie wpisy
Polecamy