Czyszczenie komina jest ważną częścią konserwacji kominka. Komin i kominek powinny być czyszczone co najmniej raz w roku, ale częściej, jeśli są często używane.
Kominy są zwykle czyszczone od góry w dół. Najpierw sprawdzana i czyszczona jest wkładka kominowa. Następnie sprawdza się, czy korona i czapka komina nie są uszkodzone. Na koniec sprawdzane i czyszczone jest palenisko. Mechaniczne czyszczenie komina powinno zupełnie wystarczyć, o ile dysponujemy dobrym sprzętem i środkami.
Podczas kontroli, wszelkie pęknięcia w zaprawie łączącej bloki murowane są uszczelniane specjalnym cementem, który twardnieje z czasem. Kominy powinny być również sprawdzone pod kątem wycieków wokół rur, które zostały przez nie zainstalowane, a także pęknięć w płytach kominowych i cegłach w miejscach, gdzie dwie jednostki murarskie łączą się ze sobą lub gdzie naprawiono spoiny zaprawy.
Po wyczyszczeniu komina należy regularnie utrzymywać go w czystości, aby zapobiec gromadzeniu się kreozotu wewnątrz wkładu kominowego lub na powierzchniach ceglanych lub spoinach zaprawy, które mogą powodować problemy w późniejszym okresie, jeśli nie zostaną podjęte natychmiast po ich wystąpieniu.
Komin powinien być również sprawdzony pod kątem uszkodzeń strukturalnych, takich jak pęknięcia w połączeniach zaprawy lub cegieł. Jeśli znajdziesz jakiekolwiek pęknięcia, należy je natychmiast naprawić, zanim się pogorszą i spowodują problemy z integralnością strukturalną komina.