Zima to trudny czas dla układu hamulcowego. Duża wilgotność, znaczne różnice temperatur, a także sól znajdująca się na drodze mogą doprowadzić jego uszkodzenia. Aby uniknąć problemów, warto po ustąpieniu mrozu i śniegu udać się do zaufanego warsztatu, w celu przeprowadzenia kontroli stanu technicznego hamulców. Diagnostyka obejmować powinna przede wszystkim ocenę jakości płynu hamulcowego, a także ocenę poziomu zużycia szczęk i klocków. Nieprawidłowe działanie tych elementów może znacząco wydłużyć drogę hamowania i powodować ściąganie auta podczas próby jego zatrzymania, co jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do kolizji lub wypadku. Szczegółowe informacje dotyczące działania szczęk hamulcowych znaleźć można na stronie https://thomasmarkt.com/574-wymiana-szczek-hamulcowych.
Na poziom bezpieczeństwa w ogromnym stopniu wpływa także sprawność zawieszenia. Podczas zimy na drogach pojawia się wiele dziur i nierówności. W efekcie dochodzi do uszkodzenia takich elementów jak wahacze, łączniki stabilizatora, a także amortyzatory. Istotna jest także wymiana kompresora, o czym można więcej przeczytać na https://thomasmarkt.com/wymiana-kompresora-zawieszenia-pneumatycznego/356-wymiana-kompresora-zawieszenia-pneumatycznego.html.
Jazda z niesprawnym zawieszeniem wpływa na jakość i komfort kierowania, a także poziom przyczepności. Niesprawny układ może przyczynić się do utraty kontroli nad pojazdem i doprowadzić do wypadnięcia z drogi. Kontrolę stanu technicznego zawieszenia po zimie należy obowiązkowo przeprowadzać w pojazdach wyposażonych w układ pneumatyczny. Warto wiedzieć, że nie wszystkie warsztaty podejmują się ich serwisowania. Dobry warsztat dokona szybkiej diagnostyki oraz wymiany uszkodzonych elementów.