Na czym polega frezowanie?

Współcześnie w szeroko rozumianym przemyśle wykorzystuje się różnorodne formy obróbki metali, tworzyw sztucznych oraz obiektów drewnianych. Jedną z najbardziej popularnych metod jest frezowanie, określane potocznie mianem skrawania. Polega ono przede wszystkim na nadawaniu wybranym elementom pożądanych kształtów poprzez usuwanie z ich powierzchni drobnych fragmentów materiału. Wykorzystuje się w tym celu frezarkę sterowaną ręcznie albo numerycznie (w oparciu o oprogramowanie komputerowe).

Podstawowe odmiany

Frezowanie dzieli się na kilka odmiennych technik. Najczęściej mamy do czynienia z frezowaniem kształtowym, wyróżniającym się tym, że frezy znajdują się zawsze na powierzchni danej bryły obrotowej. Nieco mniej powszechna jest natomiast technika walcowa, w której krawędzie skrawających ostrzy są umieszczone bezpośrednio na powierzchni walcowej. Jeszcze inny podział każe wyróżniać frezowanie współbieżne i przeciwbieżne. To pierwsze polega na poruszaniu się frezarki i obrabianego przedmiotu w identycznym kierunku, zaś drugie – na poruszaniu się obu wymienionych elementów w zupełnie różne strony.

Przebieg procesu krok po kroku

Głównym celem frezowania jest usunięcie warstwy materiału z wybranego obiektu, aby nadać mu określony kształt lub rozmiar. Cała procedura rozpoczyna się od tego, że zęby frezarki wgryzają się w powierzchnię przedmiotu, wykonując przy tym ruch obrotowy. W tym samym czasie obrabiany element wykonuje ruch posuwowy, dzięki czemu urządzenie bez trudu zdejmuje z niego wióry o różnej grubości. Omawiana metoda może być z powodzeniem zastosowana zarówno do obiektów wypukłych i kształtowych, jak i powierzchni płaskich, rowków czy gwintów.

Jeśli chodzi o sprzęt, to w warunkach przemysłowych (zakłady produkcyjne i duże warsztaty) wykorzystuje się zazwyczaj specjalistyczne frezarki CNC jedno- i wielowrzecionowe o znakomitych parametrach użytkowych. Są one wyposażone w obszerny stół roboczy i napęd silnikowy, a także gwarantują wysoką powtarzalność i maksymalną precyzję. Również często używane są wiertarko-frezarki, które dodatkowo umożliwiają łatwe wykonywanie otworów w metalu czy drewnie. Wyróżniają się one wyjątkowo szerokim zakresem obrotów, co wpływa na ich zwiększoną funkcjonalność. Są przy tym znacznie tańsze od wspomnianych frezarek stołowych, więc mogą sobie pozwolić na ich zakup nawet osoby prowadzące małe warsztaty. Mnóstwo interesujących modeli można znaleźć na stronie https://www.km-maszyny.pl/maszyny-do-metalu/wiertarko-frezarki/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 4 =