Jak dbać o środowisko, ogrzewając dom?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dobro środowiska naturalnego jest w wielkim interesie każdego z nas. W końcu my sami, a zwłaszcza nasze dzieci i wnuki, będą musiały ponosić w życiu konsekwencje tego, co obecnie robimy. Wizja choroby nowotworowej i szybkiej śmieci naszego potomka z powodu smogu nie jest dla nikogo przyjemna. Dlatego zmiany powinniśmy zacząć już dzisiaj, między innymi od tego czym palimy w naszym domowym kotle centralnego ogrzewania.

Wymiana pieca

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest wymiana kotła na nowoczesny. Stare rozwiązania, tak zwane śmieciuchy, będą źle spalać nawet dobry jakościowo węgiel. To będzie z kolei prowadzić do zanieczyszczenia atmosfery i smogu, którym później wszyscy oddychamy. Wystarczy wyjść zimą na ulicę na dowolnym osiedlu domków jednorodzinnych, by przekonać się o złej jakości powietrza. Nowoczesne kotły spalają przede wszystkim ekogroszek, czyli węgiel o bryłkach niewielkiej średnicy. Jest to paliwo wymagane do stosowania w kotłach zasypowych oraz z podajnikiem ślimakowym i tłokowym. Przy odpowiednich ustawieniach dym z komina powinien być praktycznie niezauważalny gołym okiem.

Technika palenia

Nawet jeśli mamy współczesny kocioł, ale palimy w nim w nieprawidłowy sposób, będziemy zatruwać środowisko. Tyczy się to zwłaszcza tych osób, które dostosowały swoje piece by spalać w nich alternatywne paliwo, np. pellet Cena tego opału jest niższa od węgla, a on sam bardziej ekologiczny, ponieważ wytwarzany z biomasy, głównie drewna. Nie można jednak po prostu wsypać go do podajnika i rozpalić kotła. Należy zmienić retortę na specjalny rodzaj, a także dobrać ustawienia w sterowniku, takie jak czas pracy i przestoju, ilość podawanego powietrza, temperaturę wody i tak dalej. Robimy to tak długo, aż dym wylatujący z komina będzie możliwie jak najbardziej przezroczysty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najczęściej wybierane ubezpieczenia
Najczęściej wybierane ubezpieczenia
Ubezpieczenia dostępne na rynku Do najczęściej wybieranych przez klientów ubezpieczeń należą oczywiście te, które dotyczą samochodu oraz nieruchomości od nieszczęśliwych […]
Dlaczego warto pomyśleć o ogrzewaniu domu ekogroszkiem?
Dlaczego warto pomyśleć o ogrzewaniu domu ekogroszkiem?
Ekogroszek powstaje z odpadów węglowych. Jest to paliwo opałowe, które coraz chętniej wybierane jest do ogrzewania domów. Cechuje go przede […]
W jakie przyrządy powinien być zaopatrzony każdy fan kuchni azjatyckiej?
W jakie przyrządy powinien być zaopatrzony każdy fan kuchni azjatyckiej?
Potrawy kuchni orientalnej z roku na rok zyskują w Polsce coraz większą popularność. Wynika to z faktu, że z jednej […]
Ostatnie wpisy
Polecamy