USG bioder noworodka – kiedy i dlaczego jest wykonywane?

USG bioderek noworodka to bezbolesne badanie, które wykorzystuje fale dźwiękowe do stworzenia obrazu bioderek dziecka. Może być wykonane już w 1 tygodniu po urodzeniu, ale większość dzieci jest w wieku od 2 do 4 tygodni.

Dlaczego wykonuje się USG bioderek noworodka?

Badanie USG bioderek u noworodków jest wykorzystywane do wykrywania schorzenia zwanego wrodzonym zwichnięciem biodra (CDH). W CDH jedno lub oba biodra nie mieszczą się dokładnie w swoich gniazdach. Zamiast tego, łatwo wysuwają się z miejsca – nawet podczas snu dziecka – powodując ból i dyskomfort. W tym stanie, kulka na końcu kości udowej nie pozostaje w swojej panewce. Może to powodować zwichnięcie biodra i utrudniać lub uniemożliwiać chodzenie.

Jak działa USG bioderek noworodka?

Niewielka ilość żelu jest nakładana na skórę dziecka nad każdym stawem biodrowym przed wykonaniem zdjęcia za pomocą specjalnego urządzenia zwanego ultrasonografem. Ultradźwięki wykorzystują fale dźwiękowe do tworzenia obrazów, które pokazują struktury wewnątrz ciała, których nie można zobaczyć wzrokiem. Technik ultrasonograficzny będzie przesuwał sondę po skórze dziecka, robiąc zdjęcia pod różnymi kątami, aby uzyskać dobry widok bioderek dziecka.

Jeśli chcesz skorzystać z takich usług lub poznać więcej szczegółów, to koniecznie odwiedź stronę internetową: https://familymedica.waw.pl/porada/usg-bioderek-w-warszawie-co-kazdy-rodzic-niemowlaka-powinien-wiedziec/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + 13 =