Jakim sprzętem dysponować w domu, aby móc słuchać muzykę najwyższej jakości?

Wydać się może, że audiofile odeszli do lamusa, że teraz króluje muzyka słuchana ze smartfonów ze średniej jakości słuchawki albo bezprzewodowych głośników. Nic bardziej mylnego. O tym, że do jakości dźwięku przywiązuje się ciągle ogromną wagę świadczyć może renesans płyty winylowej. Nadal powodzeniem cieszy się sprzęt grający wysokiej klasy, a także poszukiwane jest dobre nagłośnienie do słuchania muzyki w domu.

Głośniki podstawkowe czy kolumny podłogowe?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest prosta. Składa się na to wiele czynników. Najważniejsze jest to, ile miejsca możemy przeznaczyć na kolumny, czy mogą stać na podłodze, czy muszą być ustawione na meblach, jak duże jest pomieszczenie, w którym będziemy słuchać muzyki.

Głośniki podstawkowe są z reguły mniejsze i z założenia przeznaczone są do ustawienia na podstawkach. Można je także postawić na meblach i półkach, przez co nie potrzebujemy dodatkowego miejsca na ich ustawienie. Dedykowane są raczej do nagłośnienia mniejszych pomieszczeń, najczęściej do 20 m2. W warunkach domowych sprawdzą się znakomicie. Dodatkowym atutem jest to, że głośniki podstawkowe mają niższą cenę niż kolumny podłogowe. Zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na zakup głośników wyższej klasy.

Kolumny podłogowe są przeznaczone raczej do większych pomieszczeń. Sprawdzą się w pokoju większym niż 20 m2. Mimo że najczęściej musimy na nie wydać trochę więcej pieniędzy, z reguły są wyższej jakości niż głośniki podstawkowe. Zabierają jednak sporo miejsca, co może się okazać kłopotliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem − pięć =