Czym jest sterownik PLC i do czego służy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Programowalny sterownik logiczny (PLC) to system komputerowy służący do sterowania procesami produkcyjnymi. Sterowniki PLC są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i farmaceutycznym. Bardzo często sterowniki te są używane w połączeniu z interfejsami człowiek-maszyna (HMI), aby zapewnić łatwy w użyciu interfejs dla operatorów.

Jak zaprojektować sterowniki PLC?

Sterowniki PLC mogą być programowane przy użyciu logiki drabinkowej lub bloków funkcyjnych. Zatem programowanie plc może odbyć się na dwa sposoby:

  • Logika drabinkowa to wizualny język programowania, który naśladuje fizyczne okablowanie urządzeń przemysłowych.
  • Bloki funkcyjne są z kolei bardziej abstrakcyjnymi reprezentacjami operacji logicznych, które mogą być ponownie wykorzystane w wielu aplikacjach.

Zarówno logika drabinkowa, jak i języki programowania bloków funkcyjnych są kompilowane do kodu maszynowego, który jest uruchamiany przez procesor sterownika PLC.

Dlaczego warto stosować sterowniki PLC?

Główną zaletą stosowania sterowników PLC w stosunku do systemów przewodowych jest możliwość elastycznej konfiguracji i rekonfiguracji systemu bez konieczności wymiany jakichkolwiek elementów sprzętowych.

Ponadto sterowniki PLC można łatwo przeprogramować, jeśli wymagane są zmiany w konfiguracji systemu, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla aplikacji wymagających częstych zmian projektowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest kitesurfing i jaki sprzęt jest do tego potrzebny?
Czym jest kitesurfing i jaki sprzęt jest do tego potrzebny?
Kitesurfing to jeden z najszybciej rozwijających się sportów wodnych na świecie. Wymaga dobrej kondycji fizycznej, ale także dużo praktyki i […]
Czym różni się obsługa klientów B2B od B2C?
Czym różni się obsługa klientów B2B od B2C?
Bardzo ważnym czynnikiem, który ma ogromny wpływ na to, czy dana usługa lub produkt będą cieszyć się powodzeniem jest grupa […]
Kanapa, sofa, narożnik – co wstawić w salonie?
Kanapa, sofa, narożnik – co wstawić w salonie?
Sposób dobrania poszczególnych elementów aranżacyjnych ma bezpośredni wpływ na funkcjonalność i poczucie komfortu użytkowników. Szeroki asortyment, który proponowany jest w […]
Ostatnie wpisy
Polecamy