Czym jest sterownik PLC i do czego służy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Programowalny sterownik logiczny (PLC) to system komputerowy służący do sterowania procesami produkcyjnymi. Sterowniki PLC są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i farmaceutycznym. Bardzo często sterowniki te są używane w połączeniu z interfejsami człowiek-maszyna (HMI), aby zapewnić łatwy w użyciu interfejs dla operatorów.

Jak zaprojektować sterowniki PLC?

Sterowniki PLC mogą być programowane przy użyciu logiki drabinkowej lub bloków funkcyjnych. Zatem programowanie plc może odbyć się na dwa sposoby:

  • Logika drabinkowa to wizualny język programowania, który naśladuje fizyczne okablowanie urządzeń przemysłowych.
  • Bloki funkcyjne są z kolei bardziej abstrakcyjnymi reprezentacjami operacji logicznych, które mogą być ponownie wykorzystane w wielu aplikacjach.

Zarówno logika drabinkowa, jak i języki programowania bloków funkcyjnych są kompilowane do kodu maszynowego, który jest uruchamiany przez procesor sterownika PLC.

Dlaczego warto stosować sterowniki PLC?

Główną zaletą stosowania sterowników PLC w stosunku do systemów przewodowych jest możliwość elastycznej konfiguracji i rekonfiguracji systemu bez konieczności wymiany jakichkolwiek elementów sprzętowych.

Ponadto sterowniki PLC można łatwo przeprogramować, jeśli wymagane są zmiany w konfiguracji systemu, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla aplikacji wymagających częstych zmian projektowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sposoby na aktywny weekend poza miastem
Sposoby na aktywny weekend poza miastem
Życie w mieście potrafi być męczące. Osoby żyjące w dużych ośrodkach często wybierają się na weekend w góry, nad morze […]
BMW – czym kierować się w wyborze odpowiedniego modelu
BMW – czym kierować się w wyborze odpowiedniego modelu
BMW to auto niezwykle prestiżowe i niejeden kierowca marzy o jego posiadaniu. Nic dziwnego – samochód ten sprawdzi się zarówno […]
Zbilansowana dieta – co powinna zawierać?
Zbilansowana dieta – co powinna zawierać?
Starannie skomponowany jadłospis zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na podstawowe składniki odżywcze. Zbilansowana dieta powinna dostarczać niezbędnej porcji białka, tłuszczów, węglowodanów, składników […]
Ostatnie wpisy
Polecamy