Jak stuningować wydech?

Układ wydechowy to jeden z najważniejszych podzespołów każdego samochodu osobowego. Odpowiada bowiem za skuteczne odprowadzanie spalin z silnika, oczyszczanie ich z nadmiaru szkodliwych substancji oraz ograniczanie poziomu hałasu. Co istotne, można go zawsze zmodyfikować, przerabiając albo całkowicie usuwając wybrane elementy, takie jak choćby kolektor, tłumik czy katalizator. Skutkuje to znacznym przyspieszeniem opróżniania komory spalania, poprawą brzmienia auta, a nawet zwiększeniem jego osiągów na drodze. 

Wskazana jest duża ostrożność

Tuning wydechu zdecydowanie najlepiej jest rozpocząć od żeliwnego kolektora, który należy wymienić na model stalowy z dodatkowo wypolerowanym wnętrzem. W ten sposób uzyskamy wyraźny przyrost mocy w górnym odcinku obrotów, a jednocześnie zwiększymy przepływ spalin. Oprócz tego można z powodzeniem zdecydować się na zamontowanie grubszych rur (o średnicy 2,5-2,75 cala), a także zamianę standardowej końcówki wydechu na bardziej oryginalny, np. typowo sportowy model (chromowany). Mnóstwo końcówek o zróżnicowanym kształcie posiada w swoim bogatym asortymencie internetowy sklep Chromemaster.

Z całą pewnością nie opłaca się natomiast usuwać katalizatora, bo z jednej strony da to jeszcze większy wzrost mocy, ale z drugiej wiąże się z koniecznością przeprogramowania silnika, co może spowodować jego uszkodzenie lub doprowadzanie nieprawidłowych danych z tzw. sondy lambda. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o możliwości łatwej wymiany rurek montażowych, nakładek i innych elementów wpływających na walory estetyczne wydechu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − 5 =