Oznaczenia rezystorów. Jak je rozszyfrować?

Rezystory, czyli oporniki, należą do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych elementów elektronicznych. Nazwa opornik doskonale opisuje działanie rezystorów. Rezystor odpowiada za ograniczanie prądu płynącego w obwodzie. Najważniejszą wartością, jaką posiada każdy rezystor, jest wyrażana w omach (Ω) rezystancja. Jak odczytywać oznaczenia rezystorów? Podpowiadamy!

Wybierz idealny rezystor

Rezystory nieprzypadkowo są tak popularne. Zdolność do stawiania oporu dla płynącego prądu sprawia, że oporniki znajdują zastosowanie w wielu układach elektronicznych. Pracując nad nowym układem lub naprawiając dane urządzenie, warto wybrać idealny rezystor. Jeśli nie masz pewności co do oznaczenia rezystora, oto informacje, które dobrze jest zapamiętać. Producenci rezystorów często podają najważniejsze parametry, a tymi są rezystancja nominalna, tolerancja (wyrażana w procentach klasa dokładności) i moc znamionowa. W mniejszych opornikach najczęściej stosuje się oznaczenie cyfrowo-literowe. Wówczas zamiast przecinka dziesiętnego stosuje się litera oznaczająca mnożnik (R=1. K=1000, M=1000000). I tak np. 5R5 to po prostu 5,5 Ω. Innym często spotykanym rozwiązaniem do oznaczania rezystorów jest stosowanie kodu barwnego.

Najlepsze rezystory

Szukasz bezbłędnie działającego i niezawodnego rezystora do swojego nowego projektu? Koniecznie sprawdź ofertę sklepu AVT. Sklep posiada w swojej ofercie również inne elementy. Warto sprawdzić np. przekaźniki: https://sklep.avt.pl/category/przekazniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + szesnaście =