Przetwory z owoców czarnego bzu i innych dzikich owoców są od lat stosowane w medycynie naturalnej, z uwagi na swoje właściwości lecznicze. Bezpieczeństwo ich stosowania jest jednak ściśle uzależnione od prawidłowego zbioru owoców i kwiatów.
Dziki bez znany jest z właściwości przeciwzapalnych i wzmacniających. Z tego względu jest podawany m.in. stanach przeziębienia i grypy w celu obniżenia gorączki, eliminacji bólu gardła i ułatwienia odksztuszania wydzieliny z oskrzeli i płuc. Jednak syropy, soki czy nalewki powinny być przygotowywane wyłącznie z owoców dojrzałych. Z tego względu zbiór można rozpocząć dopiero na przełomie sierpnia i września, gdy owoce są twarde i intensywnie czarne. W okresie wcześniejszym (maj – czerwiec) można przygotowywać przetwory wyłącznie z kwiatów czarnego bzu. Wykorzystanie niedojrzałych owoców może doprowadzić do ciężkiego zatrucia pokarmowego oraz nudności i wymiotów, na skutek działania toksycznego glikozydu – sambunigryny. W owocach w pełni dojrzałych obecność tej substancji ma charakter wyłącznie śladowy, a dodatkowo czarny bez poddany obróbce termicznej zostaje całkowicie pozbawiony tej toksyny i jest tym samym w pełni bezpieczny dla zdrowia.
Prawidłowy zbiór owoców pozwala na leczenie takich dolegliwości, jak:
gorączka,
zatrzymanie wody w organizmie,
osłabienie ścian naczyń włosowatych,
stany zapalne gardła,
zapalenie spojówek,
bóle towarzyszące przeziębieniom i stanom przedgrypowym,
choroby reumatyczne,
choroby skórne,
stany zapalne żołądka i jelit,
rwa kulszowa i nerwobóle.
Przetwory możesz przygotować w różnej postaci od dżemów po syropy z dzikiego bzu na przykład, w zależności od swoich upodobań.