Części zamienne – jak dobrać je odpowiednio do modelu pojazdu?

Dla laików motoryzacyjnych poszukiwanie części do samochodu może być sporym problemem. Podstawą jest sprawdzenie modelu pojazdu i dobranie do niego właściwych komponentów. Najprostsze wydaje się skorzystanie z usług mechanika, ale nie zawsze jest to możliwe. Wtedy z pomocą przychodzą różnego rodzaju sklepy z częściami samochodowymi.

Jak sprawnie wyszukiwać części?

Katalogi internetowe umożliwiają wyszukiwanie interesujących nas akcesoriów po uzupełnieniu podstawowych danych. Czasami wystarczy podanie informacji zawartych w dowodzie rejestracyjnym. Najczęściej jednak należy je uzupełnić dodatkowymi wskazówkami. Sam model i marka pojazdu mogą okazać się niewystarczające. Równie ważna jest ich wersja. W związku z tym informacje uzupełniające to: wyposażenie i moc silnika oraz data produkcji. Moc napędu wpływa nie tylko na elementy związane z jego częściami, ale również na skrzynię biegów. Ponadto ma znaczenie w kwestii wyboru zawieszenia, elektryki czy komponentów układu hamulcowego.

Kolejnym sposobem na wyszukiwanie części jest podanie numeru VIN, który zawiera wszystkie najważniejsze informacje o pojeździe. Numer to 17 znaków, które umieszczone są między innymi na nadkolu, pod maską lub pod przednimi dywanikami.

Trzecim sposobem jest sprawdzenie oznaczenia oryginalnych komponentów. Dzięki znakom nadawanym częściom do samochodów ciężarowych i osobowych przez producenta, można szybko odnaleźć, nowe. W ten sposób można też kupić u producentów zamienniki, zwykle w atrakcyjnych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × jeden =