Utrzymanie urządzeń produkcyjnych w doskonałym stanie, wymaga wykonywania kilku podstawowych czynności, dzięki którym ich praca będzie niezawodna. Regularne przeglądy maszyn, testy ich wytrzymałości, audyty sprawności – to wszystko działania, które wykonuje się cyklicznie. Nieco częściej powinno się również smarować ruchome części, tak, by nie rdzewiały i nie ulegały korozji. Jak to wygląda?
Jedną z absolutnych podstaw pozwalających na optymalną pracę maszyn, jest smarowanie przekładni. Wykonywane regularnie, chroni części przed zbyt szybkim ścieraniem, zużyciem i korozją podzespołów. Mechanizmy maszyn, które są ruchome, podlegają nieustannym obciążeniom związanym z rodzajem wykonywanej przez nie pracy, przez co są też bardziej wrażliwe na różne czynniki. Ich smarowanie powinno się wykonać z użyciem odpowiednich mieszanek smarnych. Skład takich mieszanek dostosowany jest do typu urządzenia oraz sposobu jego działania.
Wykorzystując smarowanie przekładni, zabezpiecza się nie tylko same przekładnie, czyli ruchome części maszyny, ale cały system, do którego są one podłączone. Dzięki właściwym środkom można sprawić, że podzespoły te będą niezawodnie pracować w różnych temperaturach: od bardzo niskich, po bardzo wysokie. Po przesmarowaniu tych elementów, wzrośnie również ich odporność na zużycie i niekorzystne warunki, w jakich często muszą działać maszyny. Chroniąc najbardziej narażone na zniszczenie elementy układu, nie można więc o tym zapominać.