Jakie są elementy instalacji grzewczych?

Instalacja grzewcza, określana też mianem centralnego ogrzewania, jest niezbędna w każdym budynku mieszkalnym – zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej. Służy bowiem do dostarczania gorącej wody rurami z kotła do poszczególnych grzejników, dzięki czemu zapobiega spadkowi temperatury w pomieszczeniach. Ponadto jest skuteczną barierą dla wilgoci pochodzącej z zewnątrz. Każda instalacja składa się z wielu elementów, które powinny być właściwie połączone, ale zapewnić całemu systemowi bezproblemową pracę.  

Wieloskładnikowy mechanizm niezbędny w każdym domu

Sercem każdej instalacji grzewczej jest kocioł lub pompa ciepła, czyli urządzenia napędzające tzw. czynnik grzewczy – zazwyczaj jest to woda. Jest ona ocieplana wskutek spalania wybranego paliwa, którym może być np. węgiel, drewno, ekogroszek, gaz czy prąd. Dzięki ciśnieniu przepływa przez określone odbiorniki, po czym oddaje ciepło do otoczenia. Odbiornikiem są najczęściej standardowe grzejniki, montowane w salonie, kuchni, łazience i innych wnętrzach domu.

Istotnym elementem instalacji jest również armatura regulująca oraz odcinająca. Ta pierwsza składa się z zaworów trójdrogowych, mieszających oraz odcinających, druga zaś – z zaworów bezpieczeństwa i odpowietrzających. Można je zamówić na https://astra-automatyka.pl/. Właściwy dobór armatury jest kluczowym warunkiem poprawnego funkcjonowania całego systemu. Jeśli zależy nam na skutecznym jego działaniu, powinniśmy pomyśleć zwłaszcza nad zaworem czterodrożnym Honeywell, służącym do regulowania temperatury wody. Oprócz wymienionych części, instalacja obejmuje też naczynia zbiorcze (ich głównym zadaniem jest przejmowanie nadwyżki cieczy i zapobieganie wzrostowi ciśnienia), a także sieć przewodów doprowadzających wodę do grzejników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − osiem =