Przekładnia ślimakowa – jakie ma zalety?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przekładnia ślimakowa jest urządzeniem, które przenosi ruch obrotowy jednego wału na drugi wał. Składa się z kół zębatych, łożysk, wałów i uszczelnień. Liczba kół zębatych w przekładni nazywana jest jej stopniem.

Przekładnie ślimakowe są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Stosowane są głównie w aplikacjach, gdzie wymagany jest wysoki moment obrotowy oraz gdy trzeba szybko dokonywać zmian prędkości obrotowej. Główną zaletą przekładni ślimakowych jest ich wysoka sprawność i niski poziom hałasu.

Przekładnie ślimakowe istnieją od dawna, ale nie straciły na popularności, ponieważ nadal mają wiele zalet w stosunku do innych typów przekładni. Należą do nich:

Wysoka wydajność 

Przekładnie ślimakowe są bardzo wydajne w przenoszeniu mocy w porównaniu do przekładni czołowych lub walcowych, ponieważ mają tylko jeden ząb zaangażowany w dowolnym momencie, co oznacza, że między zębami występuje mniejsze tarcie niż w przypadku innych typów przekładni. W rezultacie, mniej energii jest marnowane jako ciepło podczas pracy. To sprawia, że są one idealne do zastosowań, w których moc musi być skutecznie przenoszona z jednego wału na drugi bez utraty energii po drodze.

Niski poziom hałasu 

Ponieważ w porównaniu z przekładniami zębatymi czołowymi lub walcowymi w danym momencie zaangażowanych jest mniej zębów, przekładnie ślimakowe wytwarzają mniej hałasu podczas pracy niż inne rodzaje przekładni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest kitesurfing i jaki sprzęt jest do tego potrzebny?
Czym jest kitesurfing i jaki sprzęt jest do tego potrzebny?
Kitesurfing to jeden z najszybciej rozwijających się sportów wodnych na świecie. Wymaga dobrej kondycji fizycznej, ale także dużo praktyki i […]
Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła w naszym domu?
Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła w naszym domu?
W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie właścicieli domów jednorodzinnych energooszczędnymi urządzeniami przeznaczonymi do ogrzewania pomieszczeń. Godna polecenia jest zwłaszcza pompa […]
Jakie meble wybrać do pokoju dziecięcego?
Jakie meble wybrać do pokoju dziecięcego?
Urządzenie pokoju dla dziecka to nie łatwa sprawa bo przecież ono cały czas się zmienia. Dziewczynka, która dziś uwielbia kucyki […]
Ostatnie wpisy
Polecamy