Jakie kable używane są w elektryce?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie niemal każda dziedzina życia wymaga używania prądu elektrycznego – skazani jesteśmy więc na kilometry przewodów oplatających nasze domy czy gospodarstwa. Są one nieustannie w użyciu, bo prąd płynie przecież bez przerwy.

Aby instalacja elektryczna działała prawidłowo, to znaczy była efektywna, bezawaryjna oraz bezpieczna, należy zbudować ją z elementów spełniających wszelkie wymagane normy. Dlatego warto znać podstawowe rodzaje kabli i przewodów elektrycznych.

Na pierwszym miejscu wytrzymałość

Kable używane w elektryce są bardzo często narażone na działanie złych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, burze czy porywisty wiatr. Z tego powodu muszą być tworzone z odpowiednich materiałów (guma, neopren, polietylen, poliuretan, poliamid itp.), które zapewniają im dużą odporność i żywotność, a także bezpieczeństwo użytkowania. Istotne jest zatem stosowanie przewodów dobrej jakości, wykonanych wg określonych norm.

Do najczęściej wykorzystywanych kabli należą te przesyłające energię elektryczną do naszych domów, czyli przewody liniowe, inaczej zwane fazowymi. Często można się też spotkać z przewodami uziemiającymi oraz wyrównawczymi (neutralne i ochronne), a także neutralnymi.

Mniej popularne są natomiast kable ognioodporne, zwane bezhalogenowymi (dzięki swoim właściwościom nie przenoszą płomieni). Stosuje się je przede wszystkim w instalacjach sygnalizacyjnych oraz przeciwpożarowych.

Warto też z pewnością wspomnieć o przewodach i kablach ziemnych np. takich jak te https://www.elektromarketania.pl/55-kable-ziemne, które pozwalają transportować energię na bardzo duże odległości. Są one montowane w ziemi lub betonie i wyjątkowo wytrzymałe na promieniowanie, wilgoć, upały i różne uszkodzenia mechaniczne.

W ostatnich latach powszechne stało się również wykorzystywane kabli fotowoltaicznych tego typu https://www.elektromarketania.pl/223-kable-fotowoltaiczne, służących do łączenia modułów fotowoltaicznych. Nadają się one zarówno do połączeń ruchomych, jak i układania na stałe – we wnętrzach i na zewnątrz budynków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wyglądać modnie zimą?
Jak wyglądać modnie zimą?
Nadeszła zima, czyli pora roku, za którą wielu z nas nie przepada. Z niecierpliwością czekamy na cieplejsze, pełne słońca dni, […]
Zabawki idealne do parku
Zabawki idealne do parku
Zabawa to nieodłączny element życia każdego dziecka. Stanowi znakomity sposób na spożytkowanie energii, rozwijanie koordynacji ruchowej, stymulowanie wyobraźni a także […]
Cięcie laserowe aluminium – jak przebiega?
Cięcie laserowe aluminium – jak przebiega?
Co to jest? Cięcie laserowe aluminium to proces, który polega na wykorzystaniu wiązki lasera do przecięcia materiału. Wiązka lasera jest […]
Ostatnie wpisy
Polecamy