Jakie kable używane są w elektryce?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie niemal każda dziedzina życia wymaga używania prądu elektrycznego – skazani jesteśmy więc na kilometry przewodów oplatających nasze domy czy gospodarstwa. Są one nieustannie w użyciu, bo prąd płynie przecież bez przerwy.

Aby instalacja elektryczna działała prawidłowo, to znaczy była efektywna, bezawaryjna oraz bezpieczna, należy zbudować ją z elementów spełniających wszelkie wymagane normy. Dlatego warto znać podstawowe rodzaje kabli i przewodów elektrycznych.

Na pierwszym miejscu wytrzymałość

Kable używane w elektryce są bardzo często narażone na działanie złych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, burze czy porywisty wiatr. Z tego powodu muszą być tworzone z odpowiednich materiałów (guma, neopren, polietylen, poliuretan, poliamid itp.), które zapewniają im dużą odporność i żywotność, a także bezpieczeństwo użytkowania. Istotne jest zatem stosowanie przewodów dobrej jakości, wykonanych wg określonych norm.

Do najczęściej wykorzystywanych kabli należą te przesyłające energię elektryczną do naszych domów, czyli przewody liniowe, inaczej zwane fazowymi. Często można się też spotkać z przewodami uziemiającymi oraz wyrównawczymi (neutralne i ochronne), a także neutralnymi.

Mniej popularne są natomiast kable ognioodporne, zwane bezhalogenowymi (dzięki swoim właściwościom nie przenoszą płomieni). Stosuje się je przede wszystkim w instalacjach sygnalizacyjnych oraz przeciwpożarowych.

Warto też z pewnością wspomnieć o przewodach i kablach ziemnych np. takich jak te https://www.elektromarketania.pl/55-kable-ziemne, które pozwalają transportować energię na bardzo duże odległości. Są one montowane w ziemi lub betonie i wyjątkowo wytrzymałe na promieniowanie, wilgoć, upały i różne uszkodzenia mechaniczne.

W ostatnich latach powszechne stało się również wykorzystywane kabli fotowoltaicznych tego typu https://www.elektromarketania.pl/223-kable-fotowoltaiczne, służących do łączenia modułów fotowoltaicznych. Nadają się one zarówno do połączeń ruchomych, jak i układania na stałe – we wnętrzach i na zewnątrz budynków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jakie akcesoria i narzędzia powinien się zaopatrzyć profesjonalny salon kosmetyczny?
W jakie akcesoria i narzędzia powinien się zaopatrzyć profesjonalny salon kosmetyczny?
Salon kosmetyczny to miejsce sterylne, wyposażone we wszelkie niezbędne narzędzia, które mogą ułatwić pracę wszystkim jego pracownikom, a także pozytywnie […]
Co można kupić w sklepie z bielizną?
Co można kupić w sklepie z bielizną?
Bielizna to nieodłączny element ubioru kobiet i mężczyzn. Bardzo ważne jest, aby materiał użyty do szycia, był jak najlepszej jakości. […]
Jak szybko starzeje się profesjonalna aparatura diagnostyczna?
Jak szybko starzeje się profesjonalna aparatura diagnostyczna?
Okulistyka jest bez wątpienia jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Jednocześnie specjaliści zajmujący się na co dzień rozpoznawaniem, leczeniem […]
Ostatnie wpisy
Polecamy