Używanie lasera w obróbce materiałów to stosunkowo nowa technologia – niezwykle skuteczna, lecz tak samo wymagająca. Warto więc poznać czynniki mające wpływ na wydajność tego narzędzia.
- Moc lasera – najoczywistszy i zdecydowanie najważniejszy czynnik. Solidne i grube materiały wymagają mocniejszej wiązki i na odwrót. Precyzyjne cięcia wyjdą zaś najlepiej stosując słabszą wiązkę.
- Częstotliwość impulsu – bezpośrednio związana z mocą. Zmniejszamy ją wraz twardością i grubością materiału.
- Rodzaj i jakość gazu – niezwykle ważny czynnik jeśli chodzi o rodzaj ciętego materiału. Metal choćby wymaga obecności tlenu, który to gaz całkowicie zabroniony jest przy drewnie ze względu na zagrożenie pożarem. Stężenie i czystość gazu przekładają się natomiast bezpośrednio na czas i jakość cięcia laserem.
- Ciśnienie gazu – jego wysokość związana jest z grubością materiału. Powinno być odpowiednio dostosowane, gdyż w innym wypadku grozi zniszczeniem materiału i samego urządzenia.
- Rozmiar dyszy – parametr nieodłącznie związany z poprzednim punktem. Większe dysze stosowane być powinny przy cięciach wymagających wysokiego ciśnienia i na odwrót.
- Odległość końcówki od ciętego materiału – szczególnie ważne przy cięciach laserowych precyzyjnych. W takich przypadkach powinna być ona jak najmniejsza. Wtedy też uzyskamy najlepszą jakość. Pamiętajmy jednak, że w niektórych przypadkach zbyt mały odstęp grozi uszkodzeniem lasera.
- Ostrość soczewki – ustawiana przed każdym użyciem sprzętu. Wspomnieć tu należy również o jej stanie – czystości i kondycji. Ma to niebagatelny wpływ na samą jakość cięcia. A w dalszej perspektywie na kondycję całego lasera.
Stosując się do tych kilku prostych zasad zdecydowanie ułatwimy sobie pracę.