Co wpływa na cięcie laserem?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Używanie lasera w obróbce materiałów to stosunkowo nowa technologia – niezwykle skuteczna, lecz tak samo wymagająca. Warto więc poznać czynniki mające wpływ na wydajność tego narzędzia.

  1. Moc lasera – najoczywistszy i zdecydowanie najważniejszy czynnik. Solidne i grube materiały wymagają mocniejszej wiązki i na odwrót. Precyzyjne cięcia wyjdą zaś najlepiej stosując słabszą wiązkę.
  2. Częstotliwość impulsu – bezpośrednio związana z mocą. Zmniejszamy ją wraz twardością i grubością materiału.

  3. Rodzaj i jakość gazu – niezwykle ważny czynnik jeśli chodzi o rodzaj ciętego materiału. Metal choćby wymaga obecności tlenu, który to gaz całkowicie zabroniony jest przy drewnie ze względu na zagrożenie pożarem. Stężenie i czystość gazu przekładają się natomiast bezpośrednio na czas i jakość cięcia laserem.

  4. Ciśnienie gazu – jego wysokość związana jest z grubością materiału. Powinno być odpowiednio dostosowane, gdyż w innym wypadku grozi zniszczeniem materiału i samego urządzenia.

  5. Rozmiar dyszy – parametr nieodłącznie związany z poprzednim punktem. Większe dysze stosowane być powinny przy cięciach wymagających wysokiego ciśnienia i na odwrót.

  6. Odległość końcówki od ciętego materiału – szczególnie ważne przy cięciach laserowych precyzyjnych. W takich przypadkach powinna być ona jak najmniejsza. Wtedy też uzyskamy najlepszą jakość. Pamiętajmy jednak, że w niektórych przypadkach zbyt mały odstęp grozi uszkodzeniem lasera.

  7. Ostrość soczewki – ustawiana przed każdym użyciem sprzętu. Wspomnieć tu należy również o jej stanie – czystości i kondycji. Ma to niebagatelny wpływ na samą jakość cięcia. A w dalszej perspektywie na kondycję całego lasera.

Stosując się do tych kilku prostych zasad zdecydowanie ułatwimy sobie pracę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Brama przemysłowa – jaką wybrać?
Brama przemysłowa – jaką wybrać?
W halach produkcyjnych, magazynach oraz wszelkich zakładach przemysłowych konieczne jest zamontowanie specjalnych bram przemysłowych. Powinny one charakteryzować się wysoką estetyką […]
Zabłyśnij na parkiecie – przegląd modnych sukienek sylwestrowych
Zabłyśnij na parkiecie – przegląd modnych sukienek sylwestrowych
Impreza sylwestrowa to wydarzenie, podczas którego każda kobieta pragnie wyglądać oszałamiająco. Aby osiągnąć taki efekt, warto zdecydować się na założenie […]
Własna restauracja – o czym należy pamiętać?
Własna restauracja – o czym należy pamiętać?
Jeśli planujesz otworzyć własną restaurację, będziesz chciał zainwestować w oprogramowanie dla gastronomii. Branża gastronomiczna może być całkiem dochodowa, a posiadanie […]
Ostatnie wpisy
Polecamy