Co wpływa na cięcie laserem?

Używanie lasera w obróbce materiałów to stosunkowo nowa technologia – niezwykle skuteczna, lecz tak samo wymagająca. Warto więc poznać czynniki mające wpływ na wydajność tego narzędzia.

  1. Moc lasera – najoczywistszy i zdecydowanie najważniejszy czynnik. Solidne i grube materiały wymagają mocniejszej wiązki i na odwrót. Precyzyjne cięcia wyjdą zaś najlepiej stosując słabszą wiązkę.
  2. Częstotliwość impulsu – bezpośrednio związana z mocą. Zmniejszamy ją wraz twardością i grubością materiału.

  3. Rodzaj i jakość gazu – niezwykle ważny czynnik jeśli chodzi o rodzaj ciętego materiału. Metal choćby wymaga obecności tlenu, który to gaz całkowicie zabroniony jest przy drewnie ze względu na zagrożenie pożarem. Stężenie i czystość gazu przekładają się natomiast bezpośrednio na czas i jakość cięcia laserem.

  4. Ciśnienie gazu – jego wysokość związana jest z grubością materiału. Powinno być odpowiednio dostosowane, gdyż w innym wypadku grozi zniszczeniem materiału i samego urządzenia.

  5. Rozmiar dyszy – parametr nieodłącznie związany z poprzednim punktem. Większe dysze stosowane być powinny przy cięciach wymagających wysokiego ciśnienia i na odwrót.

  6. Odległość końcówki od ciętego materiału – szczególnie ważne przy cięciach laserowych precyzyjnych. W takich przypadkach powinna być ona jak najmniejsza. Wtedy też uzyskamy najlepszą jakość. Pamiętajmy jednak, że w niektórych przypadkach zbyt mały odstęp grozi uszkodzeniem lasera.

  7. Ostrość soczewki – ustawiana przed każdym użyciem sprzętu. Wspomnieć tu należy również o jej stanie – czystości i kondycji. Ma to niebagatelny wpływ na samą jakość cięcia. A w dalszej perspektywie na kondycję całego lasera.

Stosując się do tych kilku prostych zasad zdecydowanie ułatwimy sobie pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiemnaście − 16 =