Co się robi na badaniu technicznym samochodów?

Koszt badania technicznego wyniesie nas około stu złotych i wymagany jest do przeprowadzenia raz do roku w samochodach starszych. Nowe auta mają 3 lata gwarancji, po których dopiero sam przegląd staje się wymagany.

Przegląd techniczny ma na celu zbadanie i stwierdzenie czy dany pojazd nadaje się do wypuszczenia go na drogi publiczne. Mimo tego, iż nie sprawdza się w jego trakcie wszelkich możliwych części mogących ulec awarii lub usterce, to wbrew pozorom przeprowadzona jest całkiem dokładna i precyzyjna diagnoza oraz szczegółowe badanie funkcjonowania wszelkich systemów. Takie badanie techniczne przeprowadzone może być w każdej stacji naprawy pojazdów lub w autoryzowanym warsztacie.

Sam przegląd nie należy do najdłuższych, gdyż zajmuje mechanikowi około 25-30 minut, a podczas niego uwaga pracownika skupia się na wybranych elementach. Należą do nich, przede wszystkim: oświetlenie oraz stan ogumienia. Diagnosta sprawdza faktyczny stan bieżnika oraz wyszukuje potencjalnych ubytków w oponach, jeśli jego poziom jest mniejszy niż 1,6 mm mechanik zobowiązany jest do niezaliczenia badania technicznego. Z kolei, sprawność świateł i kierunkowskazów sprawdzana jest poprzez ich uruchamianie, a następnie zbadanie czy żadna z szyb nie zakłóca źródła światła lub nie jest porysowana/wgnieciona. Następnie, diagnosta przechodzi do stanu hamulców oraz zawieszenia, ostatni jest silnik gdzie sprawdzany jest poziom emisji spalin.

Oczywiście, oprócz standardowych działań w trakcie badania technicznego wykupić możemy dodatkowe kontrole. Jedną z nich jest geometria opon, która jest niezwykle istotna dla prawidłowego i bezpiecznego poruszania się auta. To właśnie ona odpowiada za właściwą zbieżność kół w naszym aucie – ich brak zbieżności powoduje to, że samochód nie trzyma się dobrze trasy, charakteryzuje się niską przyczepnością na zakrętach oraz jest niesterowny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × trzy =