Co to jest karta ID06?

Karta ID06 to elektroniczny system rejestrujący wszystkich pracowników sektora budowlanego w Szwecji. Karta ma na celu standaryzację rejestracji pracowników budowlanych w celu poprawy bezpieczeństwa oraz zapewnienia, że na placach budowy obecna jest tylko legalna siła robocza. Kartę musi posiadać każdy pracownik przebywający na budowie. Szwedzki Urząd Skarbowy (Skatteverket) ma prawo kontroli placu budowy bez zapowiedzi, sprawdzając czy wszyscy pracownicy są zarejestrowani i zalogowani. Karta ID06 występuje w formie tradycyjnej karty oraz elektronicznej – dostępnej z urządzeń mobilnych.

Jak wyrobić kartę ID06?

Obowiązek wyrobienia karty spoczywa na pracodawcy. Kartę może otrzymać zarówno szwedzkie, jak i zagraniczne przedsiębiorstwo. Karta ID06 musi zawierać dane pracownika wraz z jego zdjęciem. Ponadto na karcie powinna znaleźć się nazwa i logo pracodawcy. Pracodawca powinien zarejestrować konto firmowe ID06, po czym od razu może rozpocząć zamawianie kart dla swoich pracowników.

Karta ID06 wersja 2.0

W październiku 2018 roku wprowadzono nowy standard kart o wyższym poziomie zaufania i weryfikacji o nazwie LoA 2 (Level of Assurance 2). Aby otrzymać nową kartę, zarówno pracodawca jak i pracownik muszą potwierdzić swoją tożsamość poprzez identyfikator bankowy (BankID) lub paszport. W myśl przepisów prawo jazdy nie jest dokumentem, który pozwala na przejście procesu weryfikacyjnego. Nowa karta ID06 opiera się na nowocześniejszych i bezpieczniejszych rozwiązaniach technologicznych, mających na celu zmniejszenie możliwości manipulacji kartami. Całkowite wycofanie pierwotnej wersji karty nastąpi do 21 stycznia 2020 roku. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.plsekb.pl/karta-id06/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 + szesnaście =