Cięcie blachy laserem – profesjonalizm i precyzja

Spośród wielu rodzajów obróbki metalu coraz powszechniej stosowane jest cięcie blach laserem. Cięcie stali niestopowych i niskostopowych jest procesem egzotermicznym.

Na czym polega cięcie laserowe blach?

Cięcie laserowe w przypadku blachy odbywa się przez topnienie i wydmuchiwanie. Materiał poddawany jest działaniu spolaryzowanej wiązki lasera (promieniowania elektromagnetycznego), czyli skupienia dużej energii na małym obszarze. W ten sposób miejsca potraktowane laserem ulegają stopnieniu. Stopiona część zostaje usunięta przez użycie strumienia gazu obojętnego.

Zalety laserowego cięcia blach

Cięcie laserowe jest najbardziej precyzyjną metodą cięcia blachy. Wiązka promieni laserowych pozwala na oddzielenie poszczególnych fragmentów blach według schematu wprowadzonego do pamięci urządzenia tnącego. Pozwala to na uzyskanie najwyższej jakości wycinanych elementów. Elementy takie często nie wymagają dalszej obróbki, gdyż po procesie cięcia ich powierzchnia pozostaje czysta i gładka. Cięcie laserowe pozwala na obniżenie kosztów produkcji. Dzieje się tak, gdyż programy zainstalowane w urządzeniach obliczają przestrzeń blachy tnąc w takich miejscach, aby maksymalnie wykorzystać blachę jednocześnie zmniejszając ilość odpadów. Na oszczędność materiału ma wpływ również to, że laser tworzy bardzo cienką linię cięcia.

Wady laserowego cięcia blach

Jedyną wadą takiej metody obróbki blachy jest wysoki koszt maszyn do cięcia. Dlatego firma lub przedsiębiorstwo zamierzające zautomatyzować ten proces produkcji, powinien liczyć się z dużymi wydatkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × jeden =