Metale szlachetne to grupa metali wyjątkowo odporna chemicznie. To znaczy, że w małym stopniu reagują one z innymi pierwiastkami. Metale szlachetne nie ulegają przetworzeniu w większości kwasów, ani prawie nie ulegają korozji. Nie reagują także z wodą, ani z gorącą parą wodną. W przyrodzie występują w rodzimej postaci, a zanim trafią na lady sklepowe poddawane są złożonej obróbce metali.
Metale szlachetne zazwyczaj dzieli się na platynowce oraz miedziowce. Do pierwszej grupy standardowo zalicza się: ruten, rod, pallad, osm, iryd i platynę; a do drugiej: złoto i srebro, niekiedy do tej grupy włączane są również rtęć i ren.
– Złoto to najpopularniejszy rodzaj metali szlachetnych. Charakteryzuje się żółtą barwą i błyszczącym wyglądem. Jako surowiec występuje nawet 19 razy rzadziej niż srebro. Złoto ma wiele zastosowań we współczesnym przemyśle, przede wszystkim w branży jubilerskiej.
– Srebro ma srebrzystobiałą barwę. Wykorzystuje się je głównie do wytwarzania biżuterii i do produkcji naczyń i sztućców, ale nie tylko – srebro ma ponad 10 tysięcy zastosowań w przemyśle, głównie w branży medycznej, kosmetycznej i branży fotowoltaicznej.
– Platyna ze względu na swe właściwości chemiczne i fizyczne znalazła zastosowanie głównie w jubilerstwie, przemyśle motoryzacyjnym i medycynie. Charakteryzuje się srebrzystobiałą barwą, podobnie jak srebro.
– Pallad to kolejny pierwiastek o lśniącej, srebrzystej barwie. Stosuje się go w przemyśle elektrycznym, chemicznym, medycznym oraz jubilerstwie.