Wszystko o metalach szlachetnych

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Metale szlachetne to grupa metali wyjątkowo odporna chemicznie. To znaczy, że w małym stopniu reagują one z innymi pierwiastkami. Metale szlachetne nie ulegają przetworzeniu w większości kwasów, ani prawie nie ulegają korozji. Nie reagują także z wodą, ani z gorącą parą wodną. W przyrodzie występują w rodzimej postaci, a zanim trafią na lady sklepowe poddawane są złożonej  obróbce metali.

Rodzaje metali szlachetnych

Metale szlachetne zazwyczaj dzieli się na platynowce oraz miedziowce. Do pierwszej grupy standardowo zalicza się: ruten, rod, pallad, osm, iryd i platynę; a do drugiej: złoto i srebro, niekiedy do tej grupy włączane są również rtęć i ren.

Najczęściej używane metale szlachetne

– Złoto to najpopularniejszy rodzaj metali szlachetnych. Charakteryzuje się żółtą barwą i błyszczącym wyglądem. Jako surowiec występuje nawet 19 razy rzadziej niż srebro. Złoto ma wiele zastosowań we współczesnym przemyśle, przede wszystkim w branży jubilerskiej.

– Srebro ma srebrzystobiałą barwę. Wykorzystuje się je głównie do wytwarzania biżuterii i do produkcji naczyń i sztućców, ale nie tylko – srebro ma ponad 10 tysięcy zastosowań w przemyśle, głównie w branży medycznej, kosmetycznej i branży fotowoltaicznej.

– Platyna ze względu na swe właściwości chemiczne i fizyczne znalazła zastosowanie głównie w jubilerstwie, przemyśle motoryzacyjnym i medycynie. Charakteryzuje się srebrzystobiałą barwą, podobnie jak srebro.

– Pallad to kolejny pierwiastek o lśniącej, srebrzystej barwie. Stosuje się go w przemyśle elektrycznym, chemicznym, medycznym oraz jubilerstwie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak urządzić pokój dla niemowlaka – 5 cennych wskazówek
Jak urządzić pokój dla niemowlaka – 5 cennych wskazówek
Oczekiwanie na potomka, to najpiękniejszy moment w życiu dwojga rodziców. Czas ten związany jest z intensywnymi przygotowaniami. Jednym z najprzyjemniejszych […]
Czy fryzjer może poprawić stan włosów?
Czy fryzjer może poprawić stan włosów?
Zabiegi z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu Fryzjer wielu osobom kojarzy się z osobą, która jedynie strzyże oraz modeluje włosy. Tymczasem nowoczesny […]
Profesjonalny ubiór do jazdy na desce snowboardowej
Profesjonalny ubiór do jazdy na desce snowboardowej
Aktywność fizyczna podczas zimy może być realizowana na wiele sposobów. Jednym z nich jest jazda na desce snowboardowej, która obok […]
Ostatnie wpisy
Polecamy