Rozpoczynanie prowadzenia własnej działalności gospodarczej, wymaga często zakupienia drogiego sprzętu. W większości przypadków dotyczy to otwierania wszelkiego rodzaju warsztatów. Ceny nowych urządzeń są znaczne, dlatego bardzo często kuszące jest zakupienie maszyn używanych. Wiąże się z tym przede wszystkim z koniecznością zaciągania mniejszych kredytów, a co za tym idzie większą stabilnością ekonomiczną. Wadą takiego rozwiązania z pewnością jednak jest to, że nigdy do końca nie mamy 100% gwarancji, jaki sprzęt otrzymamy.
Wbrew pozorom, kiedy zamierzamy zostać właścicielem maszyny z drugiej ręki, nie powinniśmy zaczynać od sprawdzenia części mechanicznych takich jak na przykład łożyska. Priorytetem powinno być w pierwszej kolejności skontrolowanie dokumentacji maszyny. Najważniejszym, od czego rozpoczynamy przegląd, jest posiadanie przez nią certyfikatu CE. Oznaczenie jest to o tyle ważne, że na terenie Unii Europejskiej nie można sprzedawać oraz wykorzystywać maszyn bez tego certyfikatu. Maszynę można oczywiście dostosować i certyfikować, ale koszt wszystkich koniecznych modyfikacji przeważnie powoduje, że lepiej jest się jej pozbyć i zakupić nową. Konieczność posiadania certyfikatu zgodności dotyczy głównie tych przedsiębiorców, którzy będą zatrudniać pracowników. Każda kontrola w przypadku wykrycia braku „CE na” urządzeniu nakaże wyłączenie go z eksploatacji.
Sprawna maszyna będzie nam służyć długo, a włożone w nią pieniądze zaczną się błyskawicznie zwracać. Chyba że zaraz po zakupie będzie konieczne wymienienie wielu elementów. Zazwyczaj wynika to z niedokładnych oględzin maszyny. Nawet jeśli z zewnątrz wygląda w porządku dobrze sprawdzić układy i części najbardziej podatne na eksploatację, czyli między innymi łańcuchy napędowe, wspomniane wyżej łożyska, silnik oraz robocze części maszyny. Jeśli w urządzeniu pracują płyny technologiczne, dobrze jest sprawdzić również szczelność obwodów, którymi są transportowane.