Sztuczna inteligencja w firmie – czy to dobry pomysł?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wzrost znaczenia sztucznej inteligencji (AI) zmusza przedsiębiorstwa do przemyślenia swojego podejścia do pracy. AI pozwala firmom na automatyzację procesów i poprawę wydajności, ale stanowi również wyzwanie dla przyszłości miejsca pracy. Możliwość automatyzacji zadań oznacza, że niektóre prace nie są już potrzebne, a technologia może ostatecznie całkowicie wyeliminować potrzebę zaangażowania człowieka.

Do czego może się przydać w firmie?

Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana na wiele sposobów, od chatbotów i wirtualnych asystentów po analitykę predykcyjną i hiperautomatyzację. Chociaż technologia ta jest niewątpliwie potężna, istnieją również pewne minusy – i ważne jest, aby firmy rozważyły obie strony przed wdrożeniem rozwiązań AI.

Hiperautomatyzacja

Hiperautomatyzacja to proces automatyzacji każdej części biznesu, w tym zarządzania pracownikami i obsługi klienta. Celem jest stworzenie organizacji, która działa prawie całkowicie w oparciu o AI, z ludźmi zaangażowanymi tylko w te części, w których maszyny nie mogą jeszcze działać tak dobrze.

Na przykład, ludzie mogą być wymagani do szkolenia chatbotów napędzanych przez AI lub innych wirtualnych asystentów, ale gdy już to zrobią, automatyzacja może przejąć kontrolę.
Zaletą tego podejścia jest to, że zmniejsza zapotrzebowanie na pracę ludzką i może radykalnie zwiększyć produktywność. Jednak ogranicza ono również kreatywność i elastyczność w miejscu pracy, a także zmniejsza zdolność pracowników do uczenia się nowych umiejętności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy zegarek jest odpowiednim prezentem na walentynki?
Czy zegarek jest odpowiednim prezentem na walentynki?
Zazwyczaj na walentynki wręcza się drobne upominki. Jeśli jednak jesteśmy w wieloletnim związku, miło zaskoczyć partnera nieco bardziej wyszukanym prezentem. […]
Przemysłowe oczyszczalnie ścieków czyli jakie obowiązki dotyczące odprowadzenia nieczystości ciążą na zakładach pracy
Przemysłowe oczyszczalnie ścieków czyli jakie obowiązki dotyczące odprowadzenia nieczystości ciążą na zakładach pracy
Ścieki można podzielić na trzy podstawowe kategorie: bytowe, komunalne oraz przemysłowe. Odprowadzanie różnych kategorii wiąże się z przestrzeganiem określonych przepisów. […]
Jaki rodzaj gaśnic jest najskuteczniejszy?
Żaden człowiek nie jest w stanie przewidzieć, kiedy będzie w sytuacji zagrażającej życiu, zarówno swojemu, jak i członków rodziny lub […]
Ostatnie wpisy
Polecamy