Sztuczna inteligencja w firmie – czy to dobry pomysł?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wzrost znaczenia sztucznej inteligencji (AI) zmusza przedsiębiorstwa do przemyślenia swojego podejścia do pracy. AI pozwala firmom na automatyzację procesów i poprawę wydajności, ale stanowi również wyzwanie dla przyszłości miejsca pracy. Możliwość automatyzacji zadań oznacza, że niektóre prace nie są już potrzebne, a technologia może ostatecznie całkowicie wyeliminować potrzebę zaangażowania człowieka.

Do czego może się przydać w firmie?

Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana na wiele sposobów, od chatbotów i wirtualnych asystentów po analitykę predykcyjną i hiperautomatyzację. Chociaż technologia ta jest niewątpliwie potężna, istnieją również pewne minusy – i ważne jest, aby firmy rozważyły obie strony przed wdrożeniem rozwiązań AI.

Hiperautomatyzacja

Hiperautomatyzacja to proces automatyzacji każdej części biznesu, w tym zarządzania pracownikami i obsługi klienta. Celem jest stworzenie organizacji, która działa prawie całkowicie w oparciu o AI, z ludźmi zaangażowanymi tylko w te części, w których maszyny nie mogą jeszcze działać tak dobrze.

Na przykład, ludzie mogą być wymagani do szkolenia chatbotów napędzanych przez AI lub innych wirtualnych asystentów, ale gdy już to zrobią, automatyzacja może przejąć kontrolę.
Zaletą tego podejścia jest to, że zmniejsza zapotrzebowanie na pracę ludzką i może radykalnie zwiększyć produktywność. Jednak ogranicza ono również kreatywność i elastyczność w miejscu pracy, a także zmniejsza zdolność pracowników do uczenia się nowych umiejętności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Profesjonalne studio fotograficzne – dlaczego warto je wynająć?
Profesjonalne studio fotograficzne – dlaczego warto je wynająć?
Być może myślisz o zakupie profesjonalnego studia fotograficznego, ale dlaczego nie skorzystać z takiego, które jest już dostępne do wynajęcia? […]
Rodzaje mąki i jak mogą się przełożyć na jakość wypieków?
Rodzaje mąki i jak mogą się przełożyć na jakość wypieków?
Podstawowe rozróżnienie wskazuje na mąki glutenowe i bezglutenowe. W pierwszej grupie wymieniamy przede wszystkim pszenną, która uznawana jest za królową […]
Jakie wykształcenie kierunkowe ma technik kosmetolog i technik sterylizacji medycznej?
Jakie wykształcenie kierunkowe ma technik kosmetolog i technik sterylizacji medycznej?
Obydwa kierunki cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ pozwalają zdobyć praktyczną wiedzę przygotowującą do pełnienia konkretnego zawodu. Studentki (ale także studenci) […]
Ostatnie wpisy
Polecamy