Sposoby zapobiegania ganglionom i zespołowi cieśni kanału nadgarstka

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ganglion oraz zespół cieśni kanału nadgarstka to jedne z najpopularniejszych schorzeń, które mogą Ci przeszkadzać w codziennym życiu. Sprawdź, czym są oraz jak zapobiegać tym nieprzyjemnym schorzeniom stawu promieniowo-nadgarstkowego.

  • Ganglion to guzek, który najczęściej występuje na nadgarstku; zawiera on galaretowaty płyn.
  • Zespół cieśni nadgarstka to zespół objawów, które wywołane są uciskiem na nerw pośrodkowy, przechodzący przez kanał nadgarstka.
  • Zarówno Ganglion, jak i zespół dolegliwości wywołanych uciskiem na nerw pośrodkowy mogą być leczone chirurgicznie; warto jednak udać się z tym w pierwszej kolejności do specjalisty.

Czym jest Ganglion oraz zespół cieśni kanału nadgarstka

Ganglion może to guzek zlokalizowany przy stawie promieniowo-nadgarstkowym. Może jednak on występować również w innych miejscach na ciele. Geneza jego powstawania nie jest do końca znana, jednak może być spowodowana przeciążeniami, zapaleniami czy urazami. Ganglion może powodować ból, dużą wrażliwość na dotyk, a nawet mocno ograniczać ruchy ręką.

Zespół cieśni kanału nadgarstka spowodowany jest uciskiem na nerw pośrodkowy, który przez kanał nadgarstka. Zazwyczaj objawy zaczynają się jako ból odczuwany w okolicy kciuka. Następnie pojawia się zanik mięśni poprzedzony ich osłabieniem. Przyczyny powstawania tego schorzenia mogą być określone jako czynnościowe i obejmują długotrwałą pracę przy komputerze, jazdę na motorze/rowerze, czy częstą grę na instrumentach. Niektóre schorzenia powodują zwiększoną zachorowalność na ten zespół, zalicza się do tego m.in. dna moczanowa czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Leczenie ganglionu oraz zespołu cieśni kanału nadgarstka

Leczenie powyższych schorzeń wymaga interwencji chirurgicznej. Nie ma jednak powodu do obaw, bo zarówno ganglion, jak i zespół cieśni kanału nadgarstka mogą zostać w pełni wyleczone. Nieleczone będą prowadzić do znacznego ubytku w sprawności dłoni, co sprawia, że w wypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości należy pilnie zgłosić się do lekarza. Odpowiedniego specjalistę można znaleźć, wpisując w wyszukiwarce frazę chirurgia ręki Warszawa.

Strona https://www.cmmedicum.com/ortopedia-sportowa/ z pewnością jest miejscem, gdzie znajdziesz najlepszych specjalistów, którzy pomogą Ci zdiagnozować oraz wyleczyć zarówno ganglion, jak i ucisk na nerw pośrodkowy. W wypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów nie należy czekać, tylko niezwłocznie wykonać telefon, aby umówić się na wizytę lekarską.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsze marki butów
Najlepsze marki butów
Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są najlepsze marki butów. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zależy to […]
Jak w przemyślany sposób zaaranżować wystrój cukierni bądź kawiarni?
Jak w przemyślany sposób zaaranżować wystrój cukierni bądź kawiarni?
Przytulna kawiarnia i cukiernia- a coraz częściej oba miejsca jednocześnie, ponieważ usługi łączą swoje działania- są chętnie odwiedzane przez klientów. […]
Jakie akcesoria mają największy wpływ na doznania płynące z gier komputerowych?
Jakie akcesoria mają największy wpływ na doznania płynące z gier komputerowych?
Wydajna praca biurowa nie byłaby możliwa bez komputera, ale nie służy on tylko do niej. Właściwie jego dużo popularniejszym wykorzystaniem […]
Ostatnie wpisy
Polecamy