Opony odgrywają dużą rolę w konstrukcji samochodu. Dzięki nim możliwe jest poruszanie się pojazdem i to bez względu na warunki i stan nawierzchni. Wszystko to oczywiście będzie możliwe wtedy, gdy typ opon zostanie dobrany odpowiednio do czasu użytkowania. Aby jednak móc to zrobić, trzeba znać te rodzaje i wiedzieć czym się od siebie różnią.
Podstawowym podziałem opon jest ten dzielący je na letnie, zimowe oraz całoroczne. Pierwsze z nich to modele twarde, zyskujące swoje najlepsze właściwości podczas wysokich temperatur. Ich bieżnik jest nieco płytszy i ma inną rzeźbę. Z kolei opony zimowe będą najbardziej efektywne przy minusowych temperaturach. W tym przypadku mieszanka użyta do produkcji ogumienia jest zdecydowanie miększa, co pozwala osiągnąć lepszą przyczepność na drodze. Zwiększa ją dodatkowo głęboki bieżnik i większa ilość rowków oraz żłobień. Opony całoroczne są natomiast swego rodzaju hybrydą tych dwóch rozwiązań. Stanowią one kompromis między twardością opon letnich, a miękkością zimowych, przez co mogą być używane podczas wszystkich sezonów. Z uwagi na pomniejsze cechy, takie jak chociażby te związane z głębokością i wzorem bieżnika, bliżej im do opon zimowych. Dlatego też są one często traktowane jako opony zimowe, które mogą być używane w lecie.
Oprócz podstawowych rodzajów można wyróżnić także opony przystosowane do konkretnych pojazdów, a więc te do samochodów osobowych, ciężarowych lub motocykli. Mogą to być również opony o specjalnych właściwościach takie jak modele o zwiększonej nośności. Niezależnie od tego, która z opon jest nam potrzebna, powinna ją cechować wysoka jakość. Dlatego też najlepiej jest korzystać z opon od sprawdzonych producentów, takich jak Kabat, Goodyear, czy Michelin.