Opakowania farmaceutyczne – rodzaje w jakich występują

Opakowanie farmaceutyczne jest kluczowym składnikiem sukcesu każdej firmy farmaceutycznej. Musi ono chronić produkt, być łatwe do otwarcia i użycia oraz zapewniać czytelne oznakowanie informujące o przeznaczeniu leku. Dostarcza również informacji o tożsamości i jakości leku, a także o jego dacie ważności. Opakowania farmaceutyczne mogą występować w wielu formach, takich jak butelki, słoiki, fiolki i ampułki.

Butelki są używane do płynnych farmaceutyków

Zazwyczaj mają one zakrętkę, która jest przykręcana do górnej części butelki, chociaż niektóre butelki mają zamiast niej klapkę. Wiele butelek posiada również końcówkę aplikatora przymocowaną do zakrętki, która umożliwia odmierzenie określonej ilości płynu poprzez wyciśnięcie go przez końcówkę.

Słoiki są używane do kremów i maści

Zazwyczaj mają one zakręcane wieko, dzięki czemu można je włożyć do torebki lub plecaka bez obawy o rozlanie podczas transportu lub przechowywania.

Fiolki są powszechnie stosowane do leków wstrzykiwanych

Są wystarczająco małe, aby zmieścić się w strzykawkach używanych do wstrzykiwania. Niektóre fiolki zawierają wiele dawek leku; inne zawierają tylko jedną dawkę leku, ale są tak zaprojektowane, że można użyć igły do wyciągnięcia wielu dawek na raz, zamiast wyciągać je wszystkie pojedynczo w razie potrzeby (ułatwia to szybkie podawanie dużych ilości). Niektóre fiolki zawierają nawet własną strzykawkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + 8 =