Jak działa dmuchawa membranowa w przydomowej oczyszczalni ścieków?

Zasada działania dmuchaw membranowych oparta jest na zasadzie zmiennego pola elektromagnetycznego. Pomiędzy dwoma elektromagnesami umieszczony jest pręt z magnesami. W momencie, w którym podepniemy dmuchawę do prądu, indukowana jest siła elektrodynamiczna wprowadzająca w ruch powyżej wymieniony pręt. Następnie układ zaworów ssąco-tłocznych powoduje sprężenie powietrza. Jedną z charakterystycznych cech tych dmuchaw jest to, że pracują przy dość niskich ciśnieniach dając stosunkowo duże przepływy mas powietrza (odwrotnie niż w przypadku kompresorów czy sprężarki).

Parametry pracy dmuchaw membranowych (jej wydajność jest zazwyczaj określana w litrach na minutę) podawane są przez głównych producentów tych urządzeń przy obciążeniu stu pięćdziesięciu mbar. Jest to zdecydowanym ułatwieniem, ponieważ pozwala nam określić dobór odpowiedniego zakupu, który spełni nasze oczekiwania. W szczególności powinniśmy zwrócić uwagę właśnie na opory dyfuzorów, straty ciśnienia w przewodach doprowadzających powietrze, gęstość napowietrzanej cieczy oraz stopień zabrudzenia dyfuzorów.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Dzięki temu, iż dmuchawy membranowe posiadają zwartą i lekką konstrukcję, możemy liczyć na gwarancję długiego okresu ich eksploatacji. Za pomocą ruchu oscylującego wyeliminowany zostaje problem tarcia, co z kolei zwiększa znacząco wydajność urządzenia i zmniejsza tym samym zużycie energii elektrycznej. Poprzez takie działanie wzrasta żywotność dmuchawy, a także umożliwia to pracę urządzenia bez zbędnego hałasu. Głównie znajdują one zastosowanie w zespole urządzeń służących w celach neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu, potocznie zwanymi przydomowymi oczyszczalniami ścieków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 4 =