Czym ozdobić ściany w mieszkaniu?

Obrazy, lustra, fotografie czy wystawka dziecięcych prac – to popularne ozdoby ścian, które można spotkać niemalże w każdym domu, bez względu na przemijający czas. To właśnie dzięki dekoracjom możemy sprawić, że wnętrze naszego mieszkania staje się wyjątkowym miejscem, w którym żyjemy w zgodzie ze sobą i naszymi upodobaniami. Nie da się jednak ukryć, że lubimy także iść z duchem czasu, dlatego coraz częściej decydujemy się na nowatorskie aranżacje.

Magiczna moc amuletu

Czy spotkałeś się już może z łapaczem snów? Okrągłym talizmanem, z charakterystyczną siatką w środku, pełną koralików i barwnych piórek? Obecnie jest to dość powszechna pamiątka, którą chętnie przywozimy z wakacji – możemy ją spotkać na straganach zarówno w górach, jak i nad morzem. Dlaczego ów przedmiot, stał się tak bardzo pożądany? Pierwotnie służył on indiańskim plemionom do ochrony przed nocnymi koszmarami, dlatego z tego względu umieszczano go nad miejscem do spania. Dziś wiele osób chętnie odwołuje się do tej tradycji i zawiesza go nad łóżkiem, np. w pokoju dziecięcym, aby zatrzymać złe sny, a przepuścić przez „pajęczynę” te dobre.

Oprócz troski o spokojny sen, indiański amulet często umieszczamy na ścianach po prostu ze względów estetycznych, gdyż stanowi on niezwykle atrakcyjne i oryginalne dopełnienie stylizacji wybranego pomieszczenia. Zgodnie z jego legendarnym przeznaczeniem jest on chętnie zawieszany w sypialni, ale to tylko jedna z propozycji, gdzie można go umieścić. Delikatne piórka w połączeniu z ozdobnym wnętrzem, przypominającym ręcznie wykonane serwetki świetnie sprawdzą się w salonie, ale także w przedpokoju, gdzie już od progu będą witać gości, przesyłając im swoją pozytywną energię.

Ponadczasowa tapeta

Dawniej bardzo często pojawiała się na salonach, zwłaszcza w latach 80. Chętnie wyklejano nią nawet wszystkie pomieszczenia, ale z czasem popadła w niełaskę, kojarząc się raczej z kiczem i brakiem dobrego smaku . O czym mowa? O tapecie, która można powiedzieć święci dziś swój wielki come back, ale w nowej odsłonie.

Obecnie, decydując się na wystrój wnętrza tego typu nierzadko stawiamy na odważne posunięcia np. zdecydowane barwy bądź geometryczne formy. Dziś możemy przebierać w bogactwie wzorów – od tych bardziej tradycyjnych czy orientalnych (wzór marokański) – po odważne i niezwykle barwne (np. sowy, flamingi). Raczej odeszliśmy od obklejania tapetą całej powierzchni, chętnie natomiast ożywiamy pokój poprzez dekorację jednej ściany. Takie akcenty doskonale pomagają także skorygować optycznie kształt wybranego pomieszczenia.

Półka: praktyczna i efektowna

Półka nada ścianie charakteru i pozwoli na praktyczne zagospodarowanie nawet małej powierzchni. Szafki ścienne sprawdzają się w każdym pomieszczeniu. Przy odpowiednim doborze materiałów i kształtów, mogą też stanowić niezwykle efektowny element dekoracyjny i pozwolić na szybką metamorfozę pomieszczenia. Ich uniwersalność i różnorodność form sprawia, że pasują one właściwie do wszystkich aranżacji.

Można zdecydować się na gotowe rozwiązania, zamówić półkę u lokalnego rzemieślnika lub nawet wykonać ją samodzielnie. Oprócz tradycyjnych półek prostokątnych, coraz częściej można spotkać takie kompozycje o geometrycznych kształtach, np. heksagonów. Znacznie droższym, ale wyjątkowo spektakularnym rozwiązaniem jest użycie półki – rzeźby, np., w formie drzewa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czternaście − 12 =