Czy twardość materaca ma wpływ na sen?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dobrze dobrane łóżko to połowa sukcesu w stworzeniu dobrego miejsca do spania. Drugą część stanowi właściwy materac. Przede wszystkim powinien być w odpowiednim rozmiarze w stosunku do stelaża. Zbyt duży nie zmieści się lub będzie wystawał za ramę. Za krótki zaś spowoduje przesuwanie się i dyskomfort w czasie użytkowania. Jeszcze ważniejsza jest twardość materaca. Właściwie dobrana zapewnia dobry sen, który gwarantuje poranną pobudkę w dobrym nastroju i bez dolegliwości bólowych. Dostępne na rynku są materace twarde (H4), średnio twarde (H3) oraz miękkie (H2 i H1). 

Jaka jest najlepsza twardość materaca?

Twardość materaca należy dobrać opierając się o wagę osoby, która będzie go użytkować. Jest to niezwykle istotne, ponieważ źle dobrany materac może powodować dyskomfort w czasie snu. Jeżeli w czasie leżenia pojawia się ból kręgosłupa, dyskomfort nóg lub inne dolegliwości, należy podejrzewać, że twardość została nieodpowiednio dobrana. Zbyt twardy materac sprawia, że trudno się ułożyć odpowiednio, można mieć wrażenie spania na podłodze. Natomiast jeśli materac jest za miękki, człowiek „zapada się” w niego, co sprawia, że ciało wykrzywia się nienaturalnie.

Oczywiście trudno przetestować w sklepie czy materac jest wygodny w długotrwałym użytkowaniu, czy też nie. Z tego właśnie powodu zostały ustalone odpowiednie parametry związane z wagą użytkownika, które pomagają podjęcie tej decyzji. Materace twarde (H4) są idealne dla osób, które ważą ponad 100 kg. Zapewniają odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała. Dzięki właściwemu wyprofilowaniu sprawiają, że sen jest przyjemny a rano człowiek budzi się wypoczęty. Dla osób o wadze 80-100 kg przeznaczony jest poziom średnio twardy (H3). Ważąc 50-80 kg warto wybrać materac średnio miękki, zaś dla osób poniżej 50 kg (szczególnie dzieci) właściwy jest rozmiar H1 (miękki).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co to jest system dysz? Wyjaśnienie terminu
Co to jest system dysz? Wyjaśnienie terminu
System dyszowy to rodzaj głowicy zraszającej, która wykorzystuje ciśnienie do rozpylania wody. Posiada on dyszę wykonaną z metalu lub tworzywa […]
Rodzaje herbat na rynku. Czy herbata na bazie konopi jest zdrowa?
Rodzaje herbat na rynku. Czy herbata na bazie konopi jest zdrowa?
Obecnie na rynku jest wiele rodzajów herbat. Niektóre z nich są zdrowe, a inne nie tak bardzo. Spójrzmy na niektóre […]
Jak powinna przebiegać współpraca z architektem wnętrz?
Jak powinna przebiegać współpraca z architektem wnętrz?
Piękne stylowe i funkcjonalne wnętrze, to marzenie  niemalże każdego.Bez względu na charakter wystroju i wielkość pomieszczeń – można nadać im […]
Ostatnie wpisy
Polecamy