Czy praca “siedząca” szkodzi na kręgosłup?

Siedzący tryb życia nie jest zdrowy dla naszego organizmu.Szczególnie narażeni jesteśmy na zwyrodnienia dolnego odcinka kręgosłupa. Siedząc dwukrotnie bardziej obciążamy nasz kręgosłup.  Siedząc mimowolnie się garbimy i pochylamy nasze ciało do przodu, przez to nacisk na dolny odcinek kręgosłupa wzrasta o kilkaset kilogramów. W konsekwencji możemy doprowadzić do mikrouszkodzeń przestrzeni międzykręgowych. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób ze skłonnościami do różnego rodzaju zwyrodnień.

Brak ruchu i przeciążenia powodują osłabienie mięśni i więzadeł, które utrzymują nasz kręgosłup w prawidłowej pozycji. Dodatkowym obciążeniem dla naszego kręgosłupa jest nadwaga. Każdy dodatkowy kilogram zwiększa nacisk na nasz kręgosłup.

W skrajnych przypadkach pojawiają się groźne schorzenia takie jak skolioza, odstające łopatki, okrągłe plecy. Normalne funkcjonowanie utrudniają przewlekłe bóle pleców.

Jak odciążyć nasz kręgosłup?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Dzięki temu wzmocnimy mięśnie podtrzymujące kręgosłup.  Na jaką formę aktywności się zdecydować? Osoby cierpiące na bóle kręgosłupa powinny wybrać pływanie. Ta forma ruchu wzmacnia całe ciało. Nie obciąża nadmiernie stawów, ani kręgosłupa.  Pływać może praktycznie każdy, nawet osoby cierpiące na zwyrodnienia narządu ruchu.

Zadbaj o swoje samopoczucie i relaks

Warto też zadbać o odpowiedni relaks. Ciepła kąpiel i masaż pomogą zniwelować bóle kręgosłupa, rozluźnią zbyt napięte mięśnie. Warto od czasu do czasu podarować sobie tę chwile odprężenia…

Jeden komentarz

  • Alex_xis

    Proponuję siłownię, jogę, albo pływanie. Po 8 godzinach siedzenia należy się min 30 minut ruchu dla naszego ciała. Stosuję taką zasadę od 3 lat i nie narzekam. pozdrawiam serdecznie, czekam na więcej ciekawych wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 5 =