Stal to nic innego jak stop żelaza z węglem, poddany odpowiedniej obróbce plastycznej. Im wyższa jest zawartość węgla w jej składzie, tym większa twardość. Oprócz tych dwóch wymienionych elementów może ona zawierać jeszcze wiele innych metali, a do najbardziej pożądanych zaliczamy m.in. chrom, nikiel, miedź, tytan oraz wolfram. Stal znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu ze względu na swoje wyjątkowe właściwości – jest bowiem niezwykle wytrzymała, a także odporna zarówno na uszkodzenia mechaniczne i korozję, jak i niskie oraz wysokie temperatury. Wyrabia się z niej np. pręty walcowane (np. tego typu http://www.pro-mar.com.pl/oferta/prety-luszczone/walcowane/), części do maszyn, instalacje elektryczne i naczynia.
Ze względu na zastosowanie wyróżniamy następujące rodzaje stali: konstrukcyjną, sprężynową, automatową, narzędziową i nierdzewną. Stal konstrukcyjna jest wykorzystywana przede wszystkim do budowy różnych konstrukcji (mostów, wagonów, pokryć dachowych, kadłubów statków itp.), a także części maszyn oraz urządzeń (np. karoserii samochodów).
Z kolei ze stali sprężynowej produkuje się resory, sprężyny oraz drążki skrętne, a z automatowej – drobne elementy, takie jak śruby, gwoździe, nakrętki, podkładki, odkuwki i pręty. Dodajmy, że pręty oraz odkuwki poddaje się często specyficznej obróbce znanej pod nazwą kucie swobodne, która polega na kształtowaniu stali wskutek wywierania na nią nacisku specjalnymi narzędziami, powodującymi jej płynięcie w kilku różnych kierunkach.
Wracając jednak do tematu, kolejna odmiana stali, czyli narzędziowa, służy do wyrabiania wszelkich narzędzi przemysłowych i warsztatowych oraz przyrządów pomiarowych. Dużo większe zastosowanie ma natomiast stal nierdzewna, używana m.in. do produkcji: zbiorników na ropę naftową, niecek basenów pływackich, narzędzi chirurgicznych, klimatyzatorów, dekoracyjnych elewacji, chłodni, armatury, części silników samolotowych, wind, balustrad, rur, sztućców oraz garnków.