Co warto wiedzieć o nasionach ostropestu?

Ostropest to w Polsce pospolita roślina, która jest wykorzystywana jako cenny składnik zielarski. Jego spożywanie wzbogaca dietę w błonnik i kwasy tłuszczowe, dobroczynnie wpływając na funkcjonowanie całego organizmu. Właściwości lecznicze ostropestu są znane już od średniowiecza – wówczas roślina pojawiała się w zielnikach, w których opisywano jej działanie.

Właściwości nasion ostropestu

Nasiona ostropestu zawierają kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, błonnik, sterole i witaminę E. Najczęściej zmielone nasiona stosuje się w celu regeneracji wątroby i zahamowania postępujących zmian martwiczych. Ostropest wpływa ponadto na regulację procesu trawienia, poprawia apetyt, zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych. Badania wskazały, że substancje zawarte w ostropeście korzystnie wpływają na pracę nerek i zapobiegają rozpadowi czerwonych krwinek. Zmielone nasiona posiadają tak wiele dobroczynnych składników, że można je stosować profilaktycznie w ramach zbilansowanej, codziennej diety.

Olej czy nasiona?

W wielu sklepach zielarskich można kupić gotowy olej lub nasiona ostropestu – https://olejarnia-gaja.pl/ziarna/. W przypadku nasion, przed spożyciem należy zmielić je w młynku, natomiast olej jest gotowy do spożycia na zimno. Ostropest wykazuje delikatny, nieco orzechowy smak, dlatego można posypywać nim przyprawy lub wykorzystać zmielone nasiona do przygotowania naparu. Zarówno nasiona, jak i przygotowany z nich olej są nietoksyczne i nie wykazują żadnego niekorzystnego wpływu na organizm, dlatego można je bezpiecznie stosować na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 − 1 =