Ostropest to w Polsce pospolita roślina, która jest wykorzystywana jako cenny składnik zielarski. Jego spożywanie wzbogaca dietę w błonnik i kwasy tłuszczowe, dobroczynnie wpływając na funkcjonowanie całego organizmu. Właściwości lecznicze ostropestu są znane już od średniowiecza – wówczas roślina pojawiała się w zielnikach, w których opisywano jej działanie.
Nasiona ostropestu zawierają kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, błonnik, sterole i witaminę E. Najczęściej zmielone nasiona stosuje się w celu regeneracji wątroby i zahamowania postępujących zmian martwiczych. Ostropest wpływa ponadto na regulację procesu trawienia, poprawia apetyt, zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych. Badania wskazały, że substancje zawarte w ostropeście korzystnie wpływają na pracę nerek i zapobiegają rozpadowi czerwonych krwinek. Zmielone nasiona posiadają tak wiele dobroczynnych składników, że można je stosować profilaktycznie w ramach zbilansowanej, codziennej diety.
W wielu sklepach zielarskich można kupić gotowy olej lub nasiona ostropestu – https://olejarnia-gaja.pl/ziarna/. W przypadku nasion, przed spożyciem należy zmielić je w młynku, natomiast olej jest gotowy do spożycia na zimno. Ostropest wykazuje delikatny, nieco orzechowy smak, dlatego można posypywać nim przyprawy lub wykorzystać zmielone nasiona do przygotowania naparu. Zarówno nasiona, jak i przygotowany z nich olej są nietoksyczne i nie wykazują żadnego niekorzystnego wpływu na organizm, dlatego można je bezpiecznie stosować na co dzień.