Zabierając się za urządzanie swojego mieszkania, istotną kwestią jest jego oświetlenie. Musimy podejść do tego zagadnienia w taki sposób, aby zapewnić odpowiednie źródło światła dla każdego pokoju. Podstawową zasadą, której powinniśmy się trzymać, jest dążenie do osiągnięcia rezultatów podobnych do naturalnego światła. Chodzi nie tylko o jego właściwe natężenia oraz kolor. Co więcej, musimy być świadomi różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami światła. W ten sposób będziemy wiedzieć, gdzie umieścić nasze lampy.
Wyróżniamy trzy typy oświetlenia — punktowe, dekoracyjne oraz ogólne. To ostatnie służy za swoiste tło dla pozostałych i powinno znajdować się w centralnym punkcie pokoju. Światło punktowe, zwane również miejscowym, ma za zadanie zapewnienie skuteczniejszego doświetlenia miejsc, w których ma miejsce najwięcej aktywności. Przydatne jest szczególnie w kuchni oraz na naszym biurku. Ostatni rodzaj ma znaczenie przede wszystkim z punktu poprawiania wystroju wnętrza. Pozwoli podkreślić wszelkie obecne walory estetyczne i wykreuje pożądany przez nas nastrój.
Lampa, którą zawiesimy na naszym suficie, będzie stanowiła główne źródło światła w dany pomieszczeniu podczas nieobecności słońca. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie niezbyt intensywnego oświetlenia, które rozjaśni pokój. Oczywiście jej konkretne właściwości będą zależały od tego, w której części domu ją umieścimy. Będziemy potrzebować innej lampy do sypialni niż ta, która sprawdziła się w naszej kuchni. Osoby szukające centralnego elementu dekoracyjnego do salonu mogą zdecydować się na zakup żyrandola. Idealnie pasuje do bardziej klasycznego stylu.
Jeżeli jednak interesują nas bardziej funkcjonalne rozwiązanie, warto postawić na tuby sufitowe. Nie tylko zapewnią wysokiej jakości oświetlenie, ale jednocześnie dają nam duże pole do manewru, jeżeli chodzi o ich wygląd i dopasowanie do ulubionej aranżacji. Ogromna ilość dostępnych rozwiązań sprawia, że dobór lamp może zabrać nam dużo czasu. Warto jest jednak go poświęcić, gdyż złe lampy sufitowe negatywnie wpłyną na wygląd naszego mieszkania.
W przypadku lamp ściennych mogą pełnić one dwie funkcje, w zależności od ich dokładnej lokalizacji. Jeżeli zamontujemy je na ścianie, do której dosunęliśmy nasze łóżko, zastąpią tradycyjną lampkę nocną. Warto zdecydować się na model, który ma możliwość modyfikowania kąta padania światłą. W ten sposób posłuży jako oświetlenie miejscowe pozwalające nam między innymi czytanie w nocy. Szczególną popularnością cieszą się kinkiety, gdyż łatwo je ustawić w taki sposób, aby oświetlały całe łóżko. Są dostępne modele, w których światło wydostaje się nie tylko do dołu, ale również do góry.
Tego typu lampy nadają się również do montażu na korytarzu oraz w łazience. W tych sytuacjach ważniejsza jest ich aspekt dekoracyjny, który pozwoli znacznie poprawić efekt wizualny w danej przestrzeni. W łazience najlepiej je umieścić po bokach lustra znajdującego się nad umywalką. Oświetlenie tej strefy jest kluczowe, gdyż to w tym miejscu wykonuje się wiele czynności związanych z higieną osobistą. W razie potrzeby dwie boczne lampy możemy zastąpić jedną, zamontowaną zaraz nad lustrem.
Prostym i łatwym do modyfikacji rozwiązaniem są lampy stojące. Z łatwością możemy je przestawiać lub ewentualnie całkowicie usunąć. Poprawnie wybrane potrafią dodać wiele uroku do naszego mieszkania. Najczęściej używa się ich w salonie oraz sypialni. Musimy jedynie wybrać taki model, który najbardziej nam się podoba. Dla wielbicieli tradycji przeznaczone są lampy na drewnianej podstawie z prostym abażurem wykonanym z tekstyliów.
Osoby preferujące styl naturalny z pewnością docenią modele wykonane częściowo lub w całości z drewna. Idealnie będą się komponowały z pozostałymi meblami wykonanymi z tego surowca. Oprócz tego bez problemu znajdziemy produkty pasujące do stylu nowoczesnego oraz glamour. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto zapoznać się z różnymi funkcjami dodatkowymi, w które mogą być wyposażone lampy. Często są one przydatne i mogą pomóc nam dokonać decyzji.