Tym, co odróżnia prawdziwych fachowców od amatorów próbujących dorobić sobie wykonywaniem różnego rodzaju prac stolarskich jest przede wszystkim tzw. „warsztat”. I nie chodzi tu tylko o samo pomieszczenie, w którym wykonujemy zlecone nam zadania, ale przede wszystkim o doświadczenie, know-how, stosowane metody i techniki pracy oraz o narzędzia, dzięki którym możemy skutecznie realizować założone cele.
To jakość używanych na co dzień narzędzi i umiejętność właściwego ich doboru i wykorzystania sprawia, że doświadczony stolarz jest w stanie nie tylko dużo szybciej zrealizować zamówienie klienta, ale w dodatku zrobi to dużo lepiej i dokładniej niż osoba, która nie ma w tym tak dużej praktyki.
Oczywiście rozwój technologii sprawia, że decydując się na dobór odpowiednich narzędzi, mamy dziś dużo większy wybór niż rzemieślnicy pracujący w drewnie, metalu czy innych materiałach dosłownie kilka, kilkanaście lat temu. W dzisiejszych czasach można choćby bardzo sprytnie uprościć sobie pracę wykorzystując na przykład praktyczny system DOMINO do wykonywania połączeń czy szereg innego typu ułatwień pozwalających na dużo bardziej wydajne i szybsze wykonywanie wielu prac.
Dziś mamy do dyspozycji nie tylko dużo bardziej praktyczne i wyspecjalizowane narzędzia (jak choćby bardzo funkcjonalne i stosunkowo niedrogie wkrętarki marki Festool) ale również całe, niejednokrotnie bardzo złożone systemy i zestawy narzędzi umożliwiające wykonanie w praktycznie każdym warsztacie form i kształtów, które jeszcze do niedawna można było uzyskać tylko z wykorzystaniem bardzo kosztownych, sterowanych komputerowo urządzeń.