Jak kształtować kompetencje językowe swojego dziecka?

Kształtowanie kompetencji językowych to kluczowy dla całego życia proces, który trwa już od narodzin dziecka. Samo słuchanie głosu bliskich, którzy wypowiadają słowa i zdania, oswaja malucha z językiem. Zaleca się, aby czytać książki nawet niemowlakom. Dobrą praktyką jest również wskazywanie przedmiotów z otoczenia i nazywanie ich. Jak jeszcze można rozwijać zdolności językowe u najmłodszych?

Wpływ rodziców na rozwój umiejętności językowych dziecka

To rodzice mają największy wpływ na mowę i słownictwo swoich latorośli. Jest to zarazem duża odpowiedzialność. Starajmy się mówić do dziecka i przy dziecku w sposób poprawny, kulturalny, dbając o bogactwo języka. Już maluch w wieku przedszkolnym może z powodzeniem uczyć się języka obcego, co rozwinie jego ogólne zdolności lingwistyczne. 

Warto zakupić sprawdzone i dobrej jakości produkty aktywizujące, takie jak oprogramowanie logopedyczne oraz gry i zabawki stymulujące rozwój języka, np. ze strony http://sklep.altix.pl. Używajmy ich wspólnie z dzieckiem – to doskonały sposób nie tylko na językową aktywizację, ale również na pogłębienie więzi z maluchem. 

W przypadku zauważonych nieprawidłowości, nie wahajmy się sięgnąć po pomoc logopedy – im szybciej zareagujemy, tym łatwiej będzie pokonać trudności. Pamiętajmy jednak, że to my jesteśmy pierwszymi nauczycielami mowy dla naszego dziecka i to słuchając nas, czerpie najważniejsze wzorce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jedenaście − 1 =