Mop obrotowy czy tradycyjny – który lepiej wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mop do czyszczenia podłóg jest jednym z podstawowych akcesoriów do sprzątania w domu. Dostępne są warianty: parowe, płaskie, obrotowe, paskowe i sznurkowe. Każdy z nich różni się nieco ceną, budową, ale również przeznaczeniem. Nic więc dziwnego, że wybór najbardziej odpowiedniego modelu stanowi niejednokrotni spore wyzwanie.

Mop tradycyjny – prostota i uniwersalność

Tradycyjny mop paskowy lub sznurkowy jest wciąż najchętniej kupowanym modelem. Główni ze względu na ekonomiczność tego rozwiązania. Najczęściej wybierany jest w zestawie z wiadrem, które dodatkowo umożliwia mechaniczne odsączenie wody, bez konieczności brudzenia rąk. Czynność ta wymaga jednak użycia sporej siły, a sam mop nigdy nie jest odciśnięty odpowiednio dobrze, co skutkuje dłuższym czasem wysychania powierzchni. Ponadto nadmiar wilgoci może, wraz z upływem czasu, uszkodzić delikatne drewniane powierzchnie.

Mop tradycyjny dedykowany jest przede wszystkim do mycia paneli, kafelków oraz wykładziny PCV. Jest wygodny w użyciu, dlatego polecany jest do porządkowania pomieszczeń o dużej powierzchni. Nie będzie to jednak sprzęt odpowiedni do czyszczenia kątów i schodów, ponieważ brud, zamiast zostać usuniętym, będzie dodatkowo wcierany w ciasne zakamarki.

Mop obrotowy – wygoda i jakość

Mopy obrotowe dopiero stają się popularne, powoli wypierając model tradycyjny – paskowy i sznurkowy. W tym wypadku wiadro wyposażone jest w pedał, który umożliwia dynamiczne i dokładne odsączenie myjącej mikrofibry. Dzięki temu można czyścić także podłogi drewniane bez obaw, że zostaną uszkodzone przez nadmiar wilgoci. Taki mechanizm pozbywania się nadmiaru wody z włókien sprawia również, że prace prorządowe nie wymagają tak dużego wysiłku, jak to ma miejsce w przypadku mopa tradycyjnego.

Tego typu sprzęt dedykowany jest do czyszczenia każdego rodzaju powierzchni, a także kątów ścian i schodów. Ponadto teleskopowa rączka mopa obrotowego pozwala dostosować wysokość sprzętu nie tylko do osoby sprzątającej, ale również do trudno dostępnych miejsc, jak wnęki pod schodami czy pomieszczenia ze skośnym sufitem.

Choć nie istnieje mop idealny, to jednak ilość dostępnych wariantów pozwala dobrać takie modele, które w pełni zaspokoją potrzeby gospodarstwa domowego. Choć mop obrotowy jest droższym zakupem niż jego tradycyjny odpowiednik, to jednak jakość wykonywanych przy jego użyciu prac, zdecydowanie rekompensuje ten wydatek. Warto również podkreślić, że jest to zakup na lata, ponieważ solidnie wykonane elementy są wyjątkowo trwałe na uszkodzenia, a sama końcówka myjąca może być z powodzeniem prana w pralce i wykorzystywana przez długie lata.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Serwis hamulców i zawieszenia po zimie
Serwis hamulców i zawieszenia po zimie
Krótka droga hamowania Zima to trudny czas dla układu hamulcowego. Duża wilgotność, znaczne różnice temperatur, a także sól znajdująca się […]
Gdzie szukać dobrych części do motoru?
Gdzie szukać dobrych części do motoru?
Lusterka w motocyklu są narażone na wiele różnych problematycznych sytuacji. W razie gdyby motor się przewrócił, niemal na pewno ulegną […]
Modna damska galanteria w sezonie 2020
Modna damska galanteria w sezonie 2020
Jednymi z niezbędnych dodatków do wszelkich stylizacji damskich są różnorodne wyroby galanteryjne – zwłaszcza w postaci torebek, portfeli, rękawiczek czy […]
Ostatnie wpisy
Polecamy