Jak oszczędnie oświetlać dom?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach wiele osób szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie tylko się da. Jedną ze skutecznych metod jest zastąpienie tradycyjnego oświetlenia energooszczędnymi źródłami światła. Warto pamiętać o ich montażu już na etapie urządzania wnętrz. Poza tym, można w każdym momencie wymienić klasyczne żarówki na energooszczędne zamienniki.

Postaw na LED-y lub halogeny

Najczęściej dzisiaj spotykane energooszczędne źródła światła to lampy, listwy oraz profile led. Trudno się dziwić ich popularności, zważywszy na to, że z jednej strony pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za prąd (LED-y pobierają kilka razy mniej energii niż zwykłe żarówki), z drugiej zaś charakteryzują się wysoką jasnością i długowiecznością (wytrzymują wiele miesięcy, po czym słabną i można je bez problemu wymienić).

Ponadto, świetnie prezentują się w większej grupie, dlatego często występują w postaci różnego typu modułów (światło skupione) i taśm (światło rozproszone), które można kontrolować za pomocą sterowników milight.

Innym przykładem energooszczędnego oświetlenia są halogeny. Żarówki montowane w tych urządzeniach przypominają te tradycyjne, ale zużywają aż o 30% mniej energii. Warto jednak podkreślić, że powoli odchodzą już do lamusa, gdyż sukcesywnie są zastępowane przez LED-y.

Nie zmienia to jednak faktu, że nadal dobrze sprawdzają się w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia, gdzie są wykorzystywane zwłaszcza do oświetlania punktowego miejsc roboczych, Ich jedyną większą wadą jest produkowanie ciepła.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wybór komody do sypialni
Wybór komody do sypialni
Komody to pewne z nielicznych mebli, które są konieczne w sypialni, kiedy chcemy, ażeby wszystko było na własnym miejscu. Ten […]
Jak najlepiej dobrać rower do wzrostu dziecka?
Jak najlepiej dobrać rower do wzrostu dziecka?
Zastanawiając się nad wyborem roweru dla dziecka, należy przede wszystkim dopasować odpowiedni jego rozmiar do wzrostu małego cyklisty. Do wysokości […]
Tyflografika – czym jest i jak może przełożyć się na życie osób niewidomym?
Tyflografika – czym jest i jak może przełożyć się na życie osób niewidomym?
Zmysły są dla nas ludzi czymś nieocenionym, bez czego nie moglibyśmy funkcjonować w pełni sprawnie. Większość z nas może cieszyć […]
Ostatnie wpisy
Polecamy