Jak oszczędnie oświetlać dom?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach wiele osób szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie tylko się da. Jedną ze skutecznych metod jest zastąpienie tradycyjnego oświetlenia energooszczędnymi źródłami światła. Warto pamiętać o ich montażu już na etapie urządzania wnętrz. Poza tym, można w każdym momencie wymienić klasyczne żarówki na energooszczędne zamienniki.

Postaw na LED-y lub halogeny

Najczęściej dzisiaj spotykane energooszczędne źródła światła to lampy, listwy oraz profile led. Trudno się dziwić ich popularności, zważywszy na to, że z jednej strony pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za prąd (LED-y pobierają kilka razy mniej energii niż zwykłe żarówki), z drugiej zaś charakteryzują się wysoką jasnością i długowiecznością (wytrzymują wiele miesięcy, po czym słabną i można je bez problemu wymienić).

Ponadto, świetnie prezentują się w większej grupie, dlatego często występują w postaci różnego typu modułów (światło skupione) i taśm (światło rozproszone), które można kontrolować za pomocą sterowników milight.

Innym przykładem energooszczędnego oświetlenia są halogeny. Żarówki montowane w tych urządzeniach przypominają te tradycyjne, ale zużywają aż o 30% mniej energii. Warto jednak podkreślić, że powoli odchodzą już do lamusa, gdyż sukcesywnie są zastępowane przez LED-y.

Nie zmienia to jednak faktu, że nadal dobrze sprawdzają się w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia, gdzie są wykorzystywane zwłaszcza do oświetlania punktowego miejsc roboczych, Ich jedyną większą wadą jest produkowanie ciepła.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Współczesne metody na odmłodzenie twarzy
Współczesne metody na odmłodzenie twarzy
Zabiegi mające na celu odmłodzenie twarzy cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Wynika to przede wszystkim z faktu, że […]
Fascynator – doskonały zamiennik wianka i welonu
Fascynator – doskonały zamiennik wianka i welonu
Kobiety przygotowujące się do ślubu coraz chętniej wybierają takie ozdoby do włosów, które wyróżniają się oryginalnością, ale nadal pozostają wystarczająco […]
W czym może pomóc naszej firmie zewnętrzne biuro rachunkowe?
W czym może pomóc naszej firmie zewnętrzne biuro rachunkowe?
Prowadząc własną firmę, trzeba zadbać o bardzo wiele istotnych kwestii, ale zdecydowanie jedną z najważniejszych jest prawidłowe kontrolowanie spraw księgowych […]
Ostatnie wpisy
Polecamy