Kiedy można wycinać drzewa?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby posiadające ogród lub działkę często są postawione w sytuacji, że muszą pozbyć się starych lub zniszczonych drzew. Niestety masowa wycinka, z jaką mieliśmy do czynienia na przestrzeni ostatnich lat spowodowała, że zostały znowelizowane przepisy w tym zakresie. Obecnie zatem zawsze konieczne jest zezwolenie, gdy chcemy np. usunąć drzewo na cel mający związek z działalnością gospodarczą, nawet jeśli rośnie ono na terenie należącym do nas. W przeciwnym razie grożą nam wysokie kary finansowe. Jeśli interesuje nas profesjonalna wycinka drzew Wieliczka jest miastem, w którym funkcjonuje kilka specjalistycznych firm oferujących taką usługę. 

Przestrzegaj prawa, aby uniknąć przykrych konsekwencji

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi wycinki drzew, bez konieczności uzyskania odpowiedniej zgody można usuwać przede wszystkim te drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie jest większy niż 80 cm (np. wierzba, topola, klon srebrzysty) albo 65 cm (m.in. kasztanowiec, platan czy robinia akacjowa). Ponadto zezwolenie nie jest wymagane w przypadku drzew rosnących w skupisku (pod warunkiem, że ma ono powierzchnię do 25 metrów kwadratowych), uszkodzonych wskutek czynników naturalnych, takich jak katastrofy pogodowe albo wypadki (złamane, wywrócone itp.), a także przeznaczonych do wyeliminowania w związku z przywracaniem gruntów nieużytkowych do celów rolniczych.

Należy również wspomnieć o możliwości wycięcia bez zgody drzewek owocowych, rosnących na własnej działce lub w przydomowym ogrodzie. Zabronione jest natomiast usuwanie ich z bulwarów oraz miejsc udostępnionych publicznie. Jeżeli mamy do wyeliminowania wiele takich osobników i zależy nam, aby odbyła się sprawna i szybka wycinka drzew Zakopane są miastem, w którym bez problemu znajdziemy firmę wykonującą tego rodzaju usługę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co nosić, aby podkreślić swoją sylwetkę?
Co nosić, aby podkreślić swoją sylwetkę?
Jeśli chodzi o ubieranie się, nie ma nic ważniejszego niż to, co nosisz na swoim ciele. Mówimy o tym, jak […]
Jak najlepiej przewieźć meble i resztę wyposażenia do nowego mieszkania?
Jak najlepiej przewieźć meble i resztę wyposażenia do nowego mieszkania?
Zmiana miejsca zamieszkania nigdy nie jest łatwa, ale często bywa konieczna, chociażby w sytuacji znalezienia nowej pracy z dala od […]
Sztuczna inteligencja w firmie – czy to dobry pomysł?
Sztuczna inteligencja w firmie – czy to dobry pomysł?
Wzrost znaczenia sztucznej inteligencji (AI) zmusza przedsiębiorstwa do przemyślenia swojego podejścia do pracy. AI pozwala firmom na automatyzację procesów i […]
Ostatnie wpisy
Polecamy