Kostka brukowa – rodzaje dostępnych powierzchni

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kostka brukowa wydaje się wyrobem dość jednorodnym i uniwersalnym. Wbrew temu, w sklepach budowlanych znajdziesz rozmaite odmiany i wersje kostek brukowych, wykonane z różnych grup materiałów oraz wykończone w rozmaity sposób. Które z nich warto wybierać? Poniżej staramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie, przedstawiając najpopularniejsze odmiany bruku. 

Kostki brukowe – najpopularniejsze wersje 

Kostki brukowe dzielą się na kilka odmian, w zależności od sposobu ich wyprodukowania. Pod tym względem wyróżnić można kostkę standardową (nazywaną też przemysłową) oraz kostkę szlachetną; ta druga dzieli się z kolei na: kostkę o powierzchni płukanej, postarzanej, szczotkowanej, łupanej i strukturalnej. 

Kostki standardowe są wybierane przede wszystkim do miejsc o dużej powierzchni – na przykład miejskich deptaków, chodników, alejek w parkach. Ich duża popularność wynika z wytrzymałości oraz niskiej ceny. 

Kostki szlachetne mają lepsze walory estetyczne oraz występują w wielu kształtach i wersjach kolorystycznych. Są też wybierane do aranżacji prywatnych – ogrodów i działek. Polecamy między innymi kostka brukowa Bydgoszcz, producenta oferującego estetyczne kostki w konkurencyjnych cenach. 

Kostki o powierzchni płukanej poddaje się obróbce, w wyniku której usuwane są drobiny i okruchy. Uwypuklona zostaje w ten sposób ziarnistość kruszywa. Kostka taka jest w dużym stopniu antypoślizgowa. 

Kostki o powierzchni szczotkowanej posiadają delikatną fakturę, o wyjątkowo ozdobnym oddziaływaniu. Pozwalają też uzyskać efekt melanżu barw. 

Kostki postarzane są stylizowane na epokowe lub rustykalne odmiany podłoża. Kojarzą się ze brukiem, jaki możemy znać z miejskich starówek. 

Kostki o powierzchni łupanej przypominają natomiast kamień łupany – ich krawędzie są nierówne i tępe. 

Kotki strukturalne imitują natomiast inne grupy materiałów – w tym kamienie naturalne takie jak wapień lub granit.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak podróżować po Europie bez prawa jazdy – co zrobić, żeby dotrzeć do konkretnego miejsca?
Jak podróżować po Europie bez prawa jazdy – co zrobić, żeby dotrzeć do konkretnego miejsca?
W dobie otwartych granic normę stanowi swobodne podróżowanie po niemal całej Europie. Niestety wiele osób nadal nie posiada prawa jazdy, […]
Jak wygląda psychoterapia indywidualna?
Jak wygląda psychoterapia indywidualna?
Psychoterapia to ważny element wspierania zdrowia psychicznego skierowany zarówno do osób z zaburzeniami lub chorobami psychicznymi, jak i tych, którzy […]
Czy warto dodać rozrusznik do swojego samochodu?
Czy warto dodać rozrusznik do swojego samochodu?
Rozruszniki samochodowe są często spotykane w nowszych pojazdach, ale jest kilka powodów, dla których warto dodać je do starszego samochodu […]
Ostatnie wpisy
Polecamy