Kostka brukowa – rodzaje dostępnych powierzchni

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kostka brukowa wydaje się wyrobem dość jednorodnym i uniwersalnym. Wbrew temu, w sklepach budowlanych znajdziesz rozmaite odmiany i wersje kostek brukowych, wykonane z różnych grup materiałów oraz wykończone w rozmaity sposób. Które z nich warto wybierać? Poniżej staramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie, przedstawiając najpopularniejsze odmiany bruku. 

Kostki brukowe – najpopularniejsze wersje 

Kostki brukowe dzielą się na kilka odmian, w zależności od sposobu ich wyprodukowania. Pod tym względem wyróżnić można kostkę standardową (nazywaną też przemysłową) oraz kostkę szlachetną; ta druga dzieli się z kolei na: kostkę o powierzchni płukanej, postarzanej, szczotkowanej, łupanej i strukturalnej. 

Kostki standardowe są wybierane przede wszystkim do miejsc o dużej powierzchni – na przykład miejskich deptaków, chodników, alejek w parkach. Ich duża popularność wynika z wytrzymałości oraz niskiej ceny. 

Kostki szlachetne mają lepsze walory estetyczne oraz występują w wielu kształtach i wersjach kolorystycznych. Są też wybierane do aranżacji prywatnych – ogrodów i działek. Polecamy między innymi kostka brukowa Bydgoszcz, producenta oferującego estetyczne kostki w konkurencyjnych cenach. 

Kostki o powierzchni płukanej poddaje się obróbce, w wyniku której usuwane są drobiny i okruchy. Uwypuklona zostaje w ten sposób ziarnistość kruszywa. Kostka taka jest w dużym stopniu antypoślizgowa. 

Kostki o powierzchni szczotkowanej posiadają delikatną fakturę, o wyjątkowo ozdobnym oddziaływaniu. Pozwalają też uzyskać efekt melanżu barw. 

Kostki postarzane są stylizowane na epokowe lub rustykalne odmiany podłoża. Kojarzą się ze brukiem, jaki możemy znać z miejskich starówek. 

Kostki o powierzchni łupanej przypominają natomiast kamień łupany – ich krawędzie są nierówne i tępe. 

Kotki strukturalne imitują natomiast inne grupy materiałów – w tym kamienie naturalne takie jak wapień lub granit.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie przygotować się do zawodu księgowego?
Jak skutecznie przygotować się do zawodu księgowego?
Zawód księgowego cieszy się dziś ogromną popularnością, bo jest na niego spore zapotrzebowanie na rynku. Nie da się przystąpić do […]
Od czego zależy efektywny trening?
Od czego zależy efektywny trening?
Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna, połączona z odpowiednią (bogatą w składniki odżywcze i witaminy) dietą, nawodnieniem (zaleca się […]
Właściwości i zastosowanie ekogroszku
Właściwości i zastosowanie ekogroszku
Czym właściwie jest ekogroszek? Ekogroszek to doskonała alternatywa dla innych rodzajów opału, takich jak węgiel czy gaz. Jest on uzyskiwany […]
Ostatnie wpisy
Polecamy