Jesień to pora roku, która wielu osobom kojarzy się głównie ze zbieraniem grzybów. Do najbardziej popularnych gatunków występujących w polskich lasach należy borowik, koźlarz, maślak, gąska zielona, kurka oraz rydz. Przed udaniem się na grzyby warto dowiedzieć się, jakie są ich najważniejsze właściwości.
Miłośnicy grzybów najbardziej cenią je za ich niepowtarzalny smak i aromat. Świeży sos przygotowany na bazie borowików, maślaków czy kurek, podany z ziemniakami oraz mięsem jest uznawany za rarytas w wielu regionach kraju. Chociaż grzyby należy obrabiać, gdy są świeże, można je przechowywać na wiele sposobów. Najbardziej popularne jest suszenie, marynowanie w zalewie octowej oraz mrożenie. Jeżeli ktoś chciałby kupić grzyby mrożone producent mrożonek ma w swej ofercie zarówno borowiki, jak i inne popularne gatunki. Poza znakomitym smakiem grzyby mają również właściwości zdrowotne. Stanowią źródło witamin z grupy B, a także żelaza, wapnia, fosforu, jodu oraz magnezu.
W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o prozdrowotnych właściwościach grzybów. Duża zawartość błonnika sprawia, że mogą być spożywane przez osoby cierpiące na zaparcia. Ich regularne spożywanie może także przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu, a przez to zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru. Naukowcy wykazali również obecność w grzybach polifenoli i innych związków aktywnych, które wykazują działanie przeciwzapalne, a nawet przeciwnowotworowe. Dzięki swym wyjątkowym właściwościom są uznawane za żywność funkcjonalną, wykazującą korzystny wpływ na zdrowie człowieka.