Jakie kable używane są w elektryce?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie niemal każda dziedzina życia wymaga używania prądu elektrycznego – skazani jesteśmy więc na kilometry przewodów oplatających nasze domy czy gospodarstwa. Są one nieustannie w użyciu, bo prąd płynie przecież bez przerwy.

Aby instalacja elektryczna działała prawidłowo, to znaczy była efektywna, bezawaryjna oraz bezpieczna, należy zbudować ją z elementów spełniających wszelkie wymagane normy. Dlatego warto znać podstawowe rodzaje kabli i przewodów elektrycznych.

Na pierwszym miejscu wytrzymałość

Kable używane w elektryce są bardzo często narażone na działanie złych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, burze czy porywisty wiatr. Z tego powodu muszą być tworzone z odpowiednich materiałów (guma, neopren, polietylen, poliuretan, poliamid itp.), które zapewniają im dużą odporność i żywotność, a także bezpieczeństwo użytkowania. Istotne jest zatem stosowanie przewodów dobrej jakości, wykonanych wg określonych norm.

Do najczęściej wykorzystywanych kabli należą te przesyłające energię elektryczną do naszych domów, czyli przewody liniowe, inaczej zwane fazowymi. Często można się też spotkać z przewodami uziemiającymi oraz wyrównawczymi (neutralne i ochronne), a także neutralnymi.

Mniej popularne są natomiast kable ognioodporne, zwane bezhalogenowymi (dzięki swoim właściwościom nie przenoszą płomieni). Stosuje się je przede wszystkim w instalacjach sygnalizacyjnych oraz przeciwpożarowych.

Warto też z pewnością wspomnieć o przewodach i kablach ziemnych np. takich jak te https://www.elektromarketania.pl/55-kable-ziemne, które pozwalają transportować energię na bardzo duże odległości. Są one montowane w ziemi lub betonie i wyjątkowo wytrzymałe na promieniowanie, wilgoć, upały i różne uszkodzenia mechaniczne.

W ostatnich latach powszechne stało się również wykorzystywane kabli fotowoltaicznych tego typu https://www.elektromarketania.pl/223-kable-fotowoltaiczne, służących do łączenia modułów fotowoltaicznych. Nadają się one zarówno do połączeń ruchomych, jak i układania na stałe – we wnętrzach i na zewnątrz budynków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co należy zrobić, aby mieć własne zaplecze kuchenne?
Co należy zrobić, aby mieć własne zaplecze kuchenne?
Od wielu lat na ulicach bardzo często można spotkać różnego rodzaju food trucki. Jednymi z najbardziej znanych są te oferujące […]
Z jakich materiałów stworzyć solidną konstrukcję tarasu?
Z jakich materiałów stworzyć solidną konstrukcję tarasu?
Taras jest częścią domu, którą bez cienia wątpliwości każdy chciałby posiadać. W razie potrzeby można na nim oddać się bowiem […]
Wysmakowany i szykowny design, jaki można sprawić sobie we własnym domu
Wysmakowany i szykowny design, jaki można sprawić sobie we własnym domu
Wielu osobom nie podobają się nowoczesne domy, pełne mebli z tworzyw sztucznych czy abstrakcyjnej sztuki. Wolą nadać pokojom barokowego przepychu […]
Ostatnie wpisy
Polecamy