Okulistyka jest bez wątpienia jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Jednocześnie specjaliści zajmujący się na co dzień rozpoznawaniem, leczeniem i profilaktyką chorób oczu, wykorzystują w swojej codziennej praktyce wiele specjalistycznych urządzeń. Pociąga to za sobą konieczność ciągłego dokształcania oraz wymiany wykorzystywanego sprzętu na nowy. Ile zatem wynosi przeciętny czas użytkowania okulistycznych przyrządów pomiarowych i czy możliwy jest ich zakup na rynku wtórnym?
W ostatnich kilkunastu latach w okulistyce dokonał się ogromny postęp. Specjaliści zajmujący się tą dziedziną medycyny dysponują dziś dziesiątkami różnego rodzaju urządzeń, które pozwalają na bardzo wczesne wykrywania wielu chorób. Co warte jednak zaznaczenia, każdego roku opracowywane są nowe technologie, które charakteryzują się większą dokładnością i czułością, a co za tym idzie, wypierają te wcześniej wykorzystywane. Nie inaczej jest na przykład z powszechnie wykorzystywanym tonometrem – w niedalekiej przyszłości mogą go zastąpić specjalne soczewki łączące się z komputerem lub telefonem za pomocą łączności bezprzewodowej.
Innym sprzętem medycznym wykorzystywanym przez specjalistów chorób oczu jest unit okulistyczny. Urządzenie to pozwala na łatwy montaż różnego rodzaju aparatów pomiarów oraz zapewnia duży komfort pacjentowi i badającemu go lekarzowi. Oczywiście możliwa jest praca bez jego wykorzystania, niemniej jednak nowoczesny unit jest dziś standardem.