Ile można zaoszczędzić dzięki fotowoltaice?

Jednym z popularnych i coraz chętniej wykorzystywanym sposobem na walkę ze szkodliwymi substancjami, które zanieczyszczają środowisko jest wykorzystanie technologii opierających się na odnawialnych źródłach energii. Najczęściej są to instalacje fotowoltaiczne wykorzystujące promienie słoneczne do wytwarzania energii, która może być wykorzystana w gospodarstwie domowym. Pozwala to znacznie ograniczyć wydatki związane z energią elektryczną.

Jakie korzyści dają instalacje fotowoltaiczne?

Skuteczność instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od słońca. Muszą one zostać właściwie zamontowane, aby przez większość dnia padały na nie promienie, a także regularnie czyszczone z wszelkich zabrudzeń, które mogą przeszkadzać w ich prawidłowym działaniu. Cała instalacja składa się z kilku elementów, takich jak wspomniane panele zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, inwerter zmieniający prąd stały na zmienny oraz liczniki i okablowanie. Ten sposób pozyskiwania energii, jakim jest fotowoltaika w Gliwicach i innych miastach bardzo popularna. Pracuje ona przez cały rok, ale jej wydajność zależy od konkretnej pory roku i stopnia nasłonecznienia.

Energia pozyskiwana ze słońca jest zupełnie darmowa, dzięki czemu odpada konieczność dokonywania comiesięcznych opłat za prąd. Kwota zainwestowana w montaż całej instalacji zwraca się już po kilku latach. Szacuje się, że gospodarstwo domowe, które zużywa rocznie 2500 kWh energii elektrycznej może zaoszczędzić nawet około 1200 zł. Dodatkowo istnieje kilka sposobów na sfinansowanie tego przedsięwzięcia. Można skorzystać z preferencyjnych kredytów, dotacji lub ulgi termoizolacyjnej, którą można odliczyć od podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 5 =