Początki technologii LCD, czyli liquid-crystal display, sięgają 1888 roku, jednak dopiero w 1982 roku wyprodukowano pierwszy komercyjny telewizor, który o dziwo można było zmieścić w kieszeni. Na przestrzeni lat zarówno technologia, jak i procesy produkcyjne były systematycznie udoskonalane. Obecnie ekran LCD typu Public Display jest jedną z najskuteczniejszych form reklamy usług i prezentacji różnego rodzaju produktów. Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze konkretnego modelu?
Pierwszą i najważniejszą kwestią jest wielkość, a ściślej mówiąc przekątna ekranu, która jest wyrażona w calach. Należy ją dopasować nie tylko do konkretnego miejsca, w którym urządzenie będzie zamontowane, ale przede wszystkim do wielkości pomieszczenia. Zasada jest prosta – im mniejszy pokój, tym mniejszy ekran, ponieważ odbiorcy będą oglądać z bliska wyświetlany materiał.
Przed wyborem konkretnego modelu warto sprawdzić maksymalną jasność, nazywaną również luminacją. Minimalna wartość to 500 cd/m², jednak w przypadku, gdy ekran LCD będzie znajdował się w jasnym, nasłonecznionym pomieszczeniu, powinien cechować się wyższą jasnością maksymalną.
Kolejny istotny aspekt to format wyświetlanego obrazu. Najbardziej uniwersalne ekrany 16:9 zapewniają przyjemny dla oka, panoramiczny obraz. W kwestii jakości obrazu nie sposób nie wspomnieć o kontraście. Tutaj zasada jest prosta – im wyższy, tym lepiej. Ostatnią ważną kwestią jest czas reakcji matrycy, wyrażany w milisekundach. Jest to czas, w którym pojedynczy piksel zapali się, a następnie zgaśnie. W przypadku ekranów cechujących się czasem w zakresie od 4 do 12 ms smużenia i opóźnienia w obrazie praktycznie nie występują.