Ekran LCD – jakie parametry techniczne są szczególnie istotne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Początki technologii LCD, czyli liquid-crystal display, sięgają 1888 roku, jednak dopiero w 1982 roku wyprodukowano pierwszy komercyjny telewizor, który o dziwo można było zmieścić w kieszeni. Na przestrzeni lat zarówno technologia, jak i procesy produkcyjne były systematycznie udoskonalane. Obecnie ekran LCD typu Public Display jest jedną z najskuteczniejszych form reklamy usług i prezentacji różnego rodzaju produktów. Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze konkretnego modelu?

Podstawowe cechy ekranów LCD

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest wielkość, a ściślej mówiąc przekątna ekranu, która jest wyrażona w calach. Należy ją dopasować nie tylko do konkretnego miejsca, w którym urządzenie będzie zamontowane, ale przede wszystkim do wielkości pomieszczenia. Zasada jest prosta – im mniejszy pokój, tym mniejszy ekran, ponieważ odbiorcy będą oglądać z bliska wyświetlany materiał.

  • Drugim kluczowym aspektem jest rozdzielczość, która bezpośrednio przekłada się na jakość wyświetlanego obrazu. Dobrym wyborem są modele cechujące się rozdzielczością Full HD, czyli 1920 x 1080. Warto jednak pamiętać, że wyświetlany materiał również musi być zarejestrowany w takiej samej rozdzielczości. W przeciwnym przypadku nie wykorzystamy pełnego potencjału ekranu.
  • Niezwykle ważne są także kąty widzenia. W przypadku, gdy ekran LCD znajduje się w bardzo ruchliwym miejscu, jest wysoce prawdopodobne, że osoby będą oglądać wyświetlany materiał pod różnym kątem. W takiej sytuacji najlepiej wybrać model cechujący się maksymalnym kątem widzenia około 178 stopni. Ten parametr gwarantuje takie same parametry praktycznie dla wszystkich oglądających osób.

Przed wyborem konkretnego modelu warto sprawdzić maksymalną jasność, nazywaną również luminacją. Minimalna wartość to 500 cd/m², jednak w przypadku, gdy ekran LCD będzie znajdował się w jasnym, nasłonecznionym pomieszczeniu, powinien cechować się wyższą jasnością maksymalną.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Kolejny istotny aspekt to format wyświetlanego obrazu. Najbardziej uniwersalne ekrany 16:9 zapewniają przyjemny dla oka, panoramiczny obraz. W kwestii jakości obrazu nie sposób nie wspomnieć o kontraście. Tutaj zasada jest prosta – im wyższy, tym lepiej. Ostatnią ważną kwestią jest czas reakcji matrycy, wyrażany w milisekundach. Jest to czas, w którym pojedynczy piksel zapali się, a następnie zgaśnie. W przypadku ekranów cechujących się czasem w zakresie od 4 do 12 ms smużenia i opóźnienia w obrazie praktycznie nie występują.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pracujesz w biurze? W tych butach praca będzie przyjemnością
Pracujesz w biurze? W tych butach praca będzie przyjemnością
Powszechnym stereotypem kobiety w biurze jest towarzysząca jej elegancja. Zaś kobieta elegancka to kobieta w szpilkach. Czy musi tak być? […]
Nie wiesz czym jest SEO? Dowiesz się na audytach od doświadczonej agencji
Nie wiesz czym jest SEO? Dowiesz się na audytach od doświadczonej agencji
Niełatwo wyjaśnić czym jest SEO. To szerokie pojęcie, które można wykorzystać do wielu różnych celów. Może być używany do przyciągania […]
Na jaki materiał do budowy tarasu warto się zdecydować?
Na jaki materiał do budowy tarasu warto się zdecydować?
Dom jednorodzinny może stanowić samodzielny budynek bez dodatkowych elementów, ale do niektórych z nich mogą przylegać mniejsze konstrukcje, które rozszerzają […]
Ostatnie wpisy
Polecamy