Czym jest sterownik PLC i do czego służy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Programowalny sterownik logiczny (PLC) to system komputerowy służący do sterowania procesami produkcyjnymi. Sterowniki PLC są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i farmaceutycznym. Bardzo często sterowniki te są używane w połączeniu z interfejsami człowiek-maszyna (HMI), aby zapewnić łatwy w użyciu interfejs dla operatorów.

Jak zaprojektować sterowniki PLC?

Sterowniki PLC mogą być programowane przy użyciu logiki drabinkowej lub bloków funkcyjnych. Zatem programowanie plc może odbyć się na dwa sposoby:

  • Logika drabinkowa to wizualny język programowania, który naśladuje fizyczne okablowanie urządzeń przemysłowych.
  • Bloki funkcyjne są z kolei bardziej abstrakcyjnymi reprezentacjami operacji logicznych, które mogą być ponownie wykorzystane w wielu aplikacjach.

Zarówno logika drabinkowa, jak i języki programowania bloków funkcyjnych są kompilowane do kodu maszynowego, który jest uruchamiany przez procesor sterownika PLC.

Dlaczego warto stosować sterowniki PLC?

Główną zaletą stosowania sterowników PLC w stosunku do systemów przewodowych jest możliwość elastycznej konfiguracji i rekonfiguracji systemu bez konieczności wymiany jakichkolwiek elementów sprzętowych.

Ponadto sterowniki PLC można łatwo przeprogramować, jeśli wymagane są zmiany w konfiguracji systemu, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla aplikacji wymagających częstych zmian projektowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak szybko stworzyć w domu świąteczną atmosferę?
Jak szybko stworzyć w domu świąteczną atmosferę?
Listopad to miesiąc, gdzie powoli w przestrzeni publicznej zauważalne są pierwsze elementy związane z obchodami Bożego Narodzenia. Ozdoby w centrach […]
Jak wyposażyć warsztat, żeby był funkcjonalny?
Jak wyposażyć warsztat, żeby był funkcjonalny?
Urządzanie warsztatu warto zacząć od planowania. Na początku należy się zatem zastanowić, czego tak naprawdę potrzebujemy. Warto pomyśleć jaką powierzchnią […]
Ekran LCD – jakie parametry techniczne są szczególnie istotne?
Ekran LCD – jakie parametry techniczne są szczególnie istotne?
Początki technologii LCD, czyli liquid-crystal display, sięgają 1888 roku, jednak dopiero w 1982 roku wyprodukowano pierwszy komercyjny telewizor, który o […]
Ostatnie wpisy
Polecamy